06.07.2025, meniny má
25. februára 2020

V galantskej nemocnici pomáha doktorom umelá inteligencia. CT skeny vyhodnotí do minúty

V galantskej nemocnici pomáha doktorom umelá inteligencia. CT skeny vyhodnotí do minúty
Zdroj: procare.sk
reklama

Lekárom, ale najmä pacientom galantskej nemocnice pomáha od začiatku tohto mesiaca nový úžasný systém využívajúci umelú inteligenciu. Životy dokáže zachraňovať najmä pri cievnych mozgových príhodách, kde zaváži každá sekunda. Sieť nemocníc Svet zdravia, do ktorej patrí aj tá v Galante, totiž od februára zaviedla do siedmich svojich nemocníc systém e-Stroke Suite od spoločnosti Brainomix.

Okres Galanta vysoko prevyšuje európsky priemer

Nemocnica v minulom roku ošetrila 465 pacientov po náhlej cievnej mozgovej príhode. Zaujímavosťou je, že okres Galanta má takmer trojnásobne vyšší výskyt cievnych mozgových príhod, ako je priemerný výskyt v Európskej únii. U pacientov hrá svoju úlohu doslova každá sekunda, nakoľko včasná diagnostika a liečba im môže zachrániť život alebo ho ušetriť od ťažkých zdravotných následkov.

Lekárom pomáha od začiatku februára nový softvér, ktorý dokáže vyhodnotiť skeny z CT prístroja. Primár neurologického oddelenia MUDr. Oto Petrík pre RTV Krea objasnil, že: „Softvér ako taký nenahrádza rádiológa, lebo rádiológovia sú v tomto úžasní, oni to vedia. A je to naozaj len plus, bod k tomu, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Vieme veľmi rýchlo posúdiť, či už sú nejaké lokality toho mozgu tou samotnou mozgovou príhodou poškodené, alebo nie.“

Zdroj: webnoviny.sk

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

„Hoci sme však región s nadpriemerným výskytom cievnej mozgovej príhody, oproti priemeru Slovenska dokážeme pacientovi poskytnúť rýchlejšiu pomoc. Od príchodu pacienta do nemocnice po podanie liečby u nás neubehne viac ako 25 minút, pričom celoslovenský priemer bol minulý rok 40 minút. Pomocou umelej inteligencie dokážeme diagnostiku robiť ešte kvalitnejšie, čím sa zvýši šanca na čo najlepšie uzdravenie pacienta,“ vysvetľuje MUDr. Petrík.

Ako umelá inteligencia funguje?

Ak pacient príde s podozrením na cievnu mozgovú príhodu, okamžite sa vykonajú dva CT skeny. Jedným skenom sa urobí vyšetrenie v oblasti hlavy a tým druhým je možné pomocou kontrastných látok vidieť aj mäkšie tkanivá, ako sú napríklad cievy. Rádiológ CT skeny popíše, neurológ ich následne odborne vyhodnotí a na základe toho navrhne ďalší postup.

Niektoré nemocnice však počas nočnej služby rádiológa v budove hneď nemajú a neurológ tak musí na popis čakať. Nová umelá inteligencia vydá hodnotenie do minúty.

V dnešnej dobe pokročilých moderných technológií, ale aj progresívnych chorôb a ich zložitých následkov, poprípade komplikácií, je veľmi dôležité, aby napredovala s vedou aj technika. Rozhodnutie zaviesť umelú inteligenciu aj do galantskej nemocnice preto považujeme za veľmi potrebné a správne.

Viac informácií o softvére, ktorý využíva umelú inteligenciu, vám prinesie RTV Krea v spravodajstve.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: RTV Krea, procare.sk
Zdieľať na Facebooku