19.02.2020, meniny má
14. októbra 2019

V galantskom múzeu prebieha výstava o hradoch Mateja Korvína a živote šľachty. Pôjdete sa na ňu pozrieť?

V galantskom múzeu prebieha výstava o hradoch Mateja Korvína a živote šľachty. Pôjdete sa na ňu pozrieť?
Zdroje: muzeumgalanta.sk/galanta.sk
reklama

Vlastivedné múzeum v Galante zorganizovalo výstavu s názvom Hrady kráľa Mateja. Ide o kráľa Mateja Korvína, ktorý bol jedným z najvýznamnejších uhorských kráľov. Výstava vznikla pri príležitosti 560. výročia zvolenia Mateja Korvína za uhorského kráľa. Vernisáž sa síce konala 22. augusta 2019, ale výstava stále prebieha až do 18. októbra tohto roku. Otváracie hodiny múzea sú: utorok – piatok od 9:00 – 17:00 hod., sobota 13:00 – 17:00 hod.

Putovná výstava

Rok 2018 bol v Maďarsku vyhlásený za pamätný rok kráľa Mateja pri príležitosti 560. výročia zvolenia Mateja Korvína za uhorského kráľa. Pri tejto príležitosti vznikla aj putovná výstava, ktorá tento rok našla cestu do Galanty. Kurátorom výstavy je Gergely Buzás, archeológ a riaditeľ múzea vo Vyšehrade. Výstavu si môžete pozrieť dokonca v piatich jazykoch: slovensky, maďarsky, nemecky, anglicky a rumunsky. Výstava prezentuje kráľovské hrady ako reprezentatívne sídlo panovníka Mateja Korvína. Okrem hradov tiež približuje život v 15. storočí a návštevník sa dozvie veľa nielen o šľachte, ale aj o poddaných a duchovenstve. Zaujímavé informácie a dobové fakty sú prezentované prostredníctvom virtuálnych rekonštrukciímakiet.

Zdroj: Vlastivedné múzeum v Galante

Zdroj: galanta.sk

Zdroj: galanta.sk

Výtvarná súťaž

Pri príležitosti výstavy sa Vlastivedné múzeum v Galante rozhodlo zorganizovať aj výtvarnú súťaž pre všetky deti, ktoré rady kreslia. Téma súťaže bola Hrady kráľa Mateja rovnako ako výstava. Deti nemuseli kresliť iba samotné hrady, ale aj kráľa Mateja či obrázky zo života na hrade. Prihlásiť sa mohli deti od 6 do 15 rokov a súťažili v dvoch kategóriách. Ohodnotené boli prvé tri miesta v každej kategórii a najlepšie práce majú svoje miesto medzi exponátmi samotnej výstavy.

Matej Korvín

Matej Korvín vládol v rokoch 1458 – 1490 a v tomto období bolo súčasťou Uhorského kráľovstva aj Slovensko. My ho z dejín poznáme hlavne vďaka tomu, že v roku 1465 založil vôbec prvú univerzitu na území Slovenska. Bola to Academia Istropolitana a nachádzala sa v Bratislave. Kráľ Matej vo všeobecnosti podporoval vzdelanosť a pozýval do Uhorska zahraničných učencov, staviteľov a umelcov. Spolu s manželkou Beatrice Aragonskou šírili myšlienky humanizmu a renesancie, čím postupne posúvali kráľovstvo smerom k novoveku.

Zdroj: wikipedia.org

Ešte stále máte pár dní na návštevu zaujímavej výstavy nielen o stredovekých hradoch, ale aj o živote šľachty a poddaných v 15. storočí. Naše okresné mesto nie je vôbec ďaleko a moderne spracovaná výstava jednoznačne stojí za pozretie.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: muzped.zms.sk, galanta.sk, mynitra.sme.sk, muzeumgalanta.sk
Zdieľať na Facebooku