19.05.2024, meniny má
8. apríla 2024

V Hlohovci plánujú postaviť nový most. Určený ale nebude motoristom, ale chodcom a cyklistom

V Hlohovci plánujú postaviť nový most. Určený ale nebude motoristom, ale chodcom a cyklistom
Zdroj: slovakia.travel/freepik.com
reklama

Už je to viac ako rok čo bol hlohovecký most po svojej zdĺhavej rekonštrukcii opäť spustený do prevádzky. Najnovšie plánuje mesto Hlohovec postaviť ďalší most, ktorý bude určený len pre peších a cyklistov.

Nový most ponad rieku Váh má byť dlhý 290 metrov a vyrásť by mal v mieste historického zrúteného mosta. Informovala o tom hovorkyňa mesta Miroslava Hankoščáková.

Nový most má zlepšiť dopravnú obsluhu

„Chceme vytvoriť bezpečné a pohodlné pešie a cyklistické prepojenie medzi centrálnou časťou, miestnou časťou Šulekovo a etablovaným priemyselným parkom. Plán je situovať ho segregovane, vo vzdialenosti zhruba 875 metrov po prúde rieky od cestného mosta,“ uviedla hovorkyňa Hlohovca.

Podľa zámeru samosprávy by sa týmto krokom mala zlepšiť dopravná obslužnosť pre obyvateľov Hlohovca a návštevníkov najmä z priľahlých obcí.

reklama

„Vzhľadom na to, že most vyústi na ľavom brehu Váhu v tesnom kontakte so vstupom do zámockej záhrady, predpokladáme pozitívny vplyv aj na návštevnosť zámockého areálu s dominantou Hlohovského zámku,“ uviedla ďalej.

Druhým pozitívnym efektom má byť podľa zámeru radnice zvýšenie dostupnosti lokality pre zásah zložiek záchranného systému. Tie budú mať prejazdom cez most možnosť vyhnúť sa komplikovanej dopravnej situácii na cestnom moste.

nový most

Zdroj: Pavol Holý/Trnavské rádio

Bezpečné miesto pre chodcov a cyklistov

Jediný cestný most do Hlohovca v smere od Trnavy a diaľnice odovzdali po náročnej komplexnej rekonštrukcii v réžii Trnavského samosprávneho kraja do užívania v januári 2023. Jeho nová podoba poskytuje potrebnú vyššiu bezpečnosť prechádzajúcim chodcom i cyklistom.

Nový most vyrastie v mieste historického zrúteného premostenia a zabezpečí prepojenie existujúcej cyklistickej infraštruktúry na pravej a ľavej strane hrádze Váhu. V pláne taktiež je v budúcnosti ho začleniť do komplexného systému cyklotrás v TTSK.

Radnica sa v súčasnosti zaoberá prípravou projektu, ktorý je základom pre vyčíslenie potrebné náklady. Na financovanie cyklolávky sa budú v Hlohovci podľa hovorkyne snažiť získať prostriedky z externých zdrojov. Novostavba je navrhnutá ako betónová predpätá sedempoľová konštrukcia s oceľovým oblúkom v hlavnom poli lávky, pričom súčasťou investičného zámeru je aj rekonštrukcia historického mosta, ktorý je pamiatkovým objektom.

 

Zdroje: trnavske.radio, teraz.sk
Zdieľať na Facebooku