24.04.2024, meniny má
12. septembra 2021

V Madona parku na Čepenskej ulici stojí zreštaurovaná socha Matky s dieťaťom. Sôch, ktoré potrebujú obnovu, je v našom meste viac

V Madona parku na Čepenskej ulici stojí zreštaurovaná socha Matky s dieťaťom. Sôch, ktoré potrebujú obnovu, je v našom meste viac
Zdroj: seredsity.sk
reklama
Portál Seredské novinky nedávno uverejnil informáciu o zreštaurovaní známej sochy, ktorá stojí už mnoho rokov v parku na Čepenskej ulici. Tento parčík nesie názov „Madona park“, čo možno niektorí Seredčania ani netušia. Pôvodnú sochu vytvoril seredský umelec a o pár rokov neskôr ju seredský umelec aj zreštauroval.

Sídlisko vybudovala Niklova huta

Ako píše Zuzana Slahučková pre portál Seredské novinky, sídlisko na rozhraní ulíc A. Hlinku, Čepenská a Poštová vybudoval ešte závod Niklova huta Sereď pre svojich vtedajších zamestnancov. K jeho výstavbe prišlo ešte v 60. rokoch minulého storočia.

Uprostred sídliska sa nachádza aj krásne priestranstvo plné zelene, ktoré dostalo zároveň do daru sochu Matka s dieťaťom. Autorom sochy je rodák z nášho mesta Ján Hučko. Jeho diela ešte stále nájdeme aj na niektorých bratislavských sídliskách.

Zdroj: seredsity.sk

Reštauroval taktiež Seredčan

Ján Hučko vtedy dávno sochu vysekal z vápenca a následne ju osadil na betónový podstavec, ktorý bol obložený travertínom. Zreštauroval ju však tiež šikovný Seredčan, a to Martin Šmigrovský.
„Za desaťročia povrch sochy čiastočne pokryli machy, huby, uhlíkové čiastočky a rôzne nečistoty z okolia, napríklad peľ z okolitej zelene. Malé poškodenia boli zavinené aj ľudským faktorom. Časom ubudlo z hmoty, prejavilo sa to napríklad na nosoch postáv, prstoch alebo drapérii,“ vysvetlil reštaurátor sochy Martin Šmigrovský pre Seredské novinky.

Mestský úrad uhradil obnovu

Zreštaurovanie tejto krásnej sochy vyšlo mestský rozpočet necelých 2-tisíc eur.

„Viackrát sme aplikovali biologicky rozložiteľné herbicídy, ktoré uvoľnili všetku nahromadenú biotu z kameňa. Následne sme ju odstránili skalpelom, kefou aj prúdom vody. Na soche boli veľmi viditeľné usadeniny uhlíka, čo boli v podstate sadze z komínov, keďže kedysi sa vykurovalo uhlím. Časti, ktoré časom zvetrali, sme tmelili a retušovali. Napríklad nos matky bolo potrebné nanovo kompletne vytvoriť. Keď bola modelácia hotová, napustili sme celú sochu roztokom, ktorý zaručí dlhú životnosť.

reklama

V dnešnom stave tak socha vydrží 10 až 15 rokov, no životnosť kameňa môže byť až tisíc rokov. Sochu sme ošetrili aj proti šíreniu mikroorganizmov a úplne na záver sme sochu aj podstavec ošetrili ochranným hydrofóbnym  náterom,“ popísal reštaurátor Šmigrovský postup práce pre Seredské novinky.

Ako popisuje ďalej pán Šmigrovský, táto socha má naozaj vysokú umeleckú hodnotu. V kruhoch reštaurátorov je sochárska rodina Hučkových zvučné meno. Podľa jeho slov nadčasovosť seredskej Matky s dieťaťom spočíva v tom, že prechádza z jedného politického zriadenia do iného bez toho, aby ideové znaky prevážili nad estetickými hodnotami sochy. 

Pozornosť si zaslúžia aj iné pamiatky

Pán Šmigorvský ešte upozornil, že v našom meste sa nachádzajú aj ďalšie sochy, ktoré by si zaslúžili odbornú reparáciu a zreštaurovanie. Ako sa vyjadril, všíma si najmä stav sakrálnych pamiatok v meste. Najviac je podľa neho znehodnotený barokový stĺp so sochou Immaculaty pri kostole.

Následne sú to pamiatky ako kríž v Hornom Čepeni – ten by potreboval profesionálny zásah, nakoľko nedávna neodborná reparácia mu skôr uškodila a reálne uberie životnosť. Spomína tiež sochu svätého Jána Nepomuckého, ktorá je viditeľná z rýchlostnej cesty v smere na Trnavu.

 

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk, Zuzana Slahučková, seredsity.sk
Zdieľať na Facebooku