17.05.2021, meniny má
9. apríla 2021

V meste pribudne nová oddychová zóna. Nábrežie Váhu ožije spomienkami na lodné mlyny

V meste pribudne nová oddychová zóna. Nábrežie Váhu ožije spomienkami na lodné mlyny
Zdroj: teraz.sk/FB Slavmiro - Photo Gallery
reklama

Pri Garbiarskej ulici sa na brehu najdlhšej slovenskej rieky, pri ktorej leží aj naše mesto, stretnú skauti s OZ Vodný hrad. Skauti majú v pláne budovať oddychovú zónu. OZ Vodný hrad doplní oddychový priestor o náučný chodník s názvom „Seredské lodné mlyny – zabudnutá história“. Tento úžasný projekt tak skrášli kúsok nášho mesta a zrenovuje priestor, ktorý je dlhšiu dobu nevyužívaný.

Dva projekty na jednom mieste

Dva unikátne projekty v jednej lokalite môžu byť zrealizované najmä vďaka podpore občanov v hlasovaní Participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK). Na nábreží Váhu pri Garbiarskej ulici sa stretnú skauti s Vodným hradom, aby spoločne vybudovali oddychovú zónu a náučný chodník. Pri tvorbe počítajú aj s pomocou pamätníkov. Obe iniciatívy získali podporu po 5 000 eur.

Časť nábrežia pri Garbiarskej ulici by sa mala pod gesciou Slovenského skautingu, 82. zboru Polaris Sereď zmeniť v rámci projektu Mesto blízke ľuďom – Rieka blízka mestu na novú atraktívnu oddychovú zónu.

Zanedbané územie bude vyčistené

Skauti zo zboru Polaris plánujú vyčistiť a presvetliť dlhodobo zanedbané a husto zarastené územie na brehu Váhu. Seredčania všetkých vekových skupín si tam tak budú môcť dopriať dlhoočakávaný relax s vybudovanými chodníkmi, ohniskom a prvkami drobnej architektúry. Iniciatívu podporila aj seredská radnica.

Pridanú hodnotu tejto lokalite dodá aktivita OZ Vodný hrad, ktoré sa zameriava na upevňovanie povedomia Seredčanov o histórii nášho mesta. Podľa predsedu OZ Vodný hrad Rastislava Petroviča chce združenie vybudovať chodník s informačnými tabuľami o unikátnych lodných mlynoch na Váhu. Tieto lodné mlyny kedysi dávno vytvárali nezameniteľný kolorit nášho zaujímavého mesta.

„Mlynári v minulosti predstavovali silnú skupinu remeselníkov v Seredi. Počet mlynov bol veľmi vysoký, v roku 1900 štatistiky vykazujú v meste až 48 mlynárov, posledné mlyny zanikli v päťdesiatych rokoch minulého storočia a jedna z mála pripomienok na túto časť histórie Serede je názov ulice pri Váhu – Mlynárska. Mladá generácia však už nemá o tejto etape života mesta žiadne informácie. Preto sme sa rozhodli takýmto spôsobom prispieť k náprave,“ uviedol Petrovič.

Hľadajú fotografie

Pri tvorbe textu informačných tabúľ popri Váhu čerpá OZ poznatky hlavne z odbornej literatúry a archívnych prameňov. K spolupráci si však privolali aj seredskú verejnosť.

Naším cieľom je získať obrazovú dokumentáciu a fotografie z rodinných albumov alebo informácie z obecných kroník. Vychádzať chceme aj zo spomienok seniorov. Z významných seredských mlynárskych rodín sa v archívnych dokumentoch spomínajú viaceré, ako Dúbravovci, Navrátilovci či Hanzlíkovci. Ak má niekto fotografie so záberom na lodné mlyny alebo nám vie poskytnúť dokumenty s nimi spojené, môže sa obrátiť na Mestské múzeum v Seredi,“ dodal predseda Petrovič.

zdroj: R. Petrovič

zdroj: R. Petrovič

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: teraz.sk
Zdieľať na Facebooku