28.04.2024, meniny má
29. júna 2022

V Múzeu holokaustu v Seredi sa uskutočnila vernisáž výstavy Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného

V Múzeu holokaustu v Seredi sa uskutočnila vernisáž výstavy Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného
Zdroje: dromedar.zoznam.sk/slovenskycestovatel.sk
reklama

Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom a Veľvyslanectvom Nemeckej spolkovej republiky na Slovensku otvorilo dňa 27. júna 2022 výstavu ocenenú Nemeckým futbalovým zväzom (DFB) s názvom Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného.

Výstava bude sprístupnená verejnosti do polovice novembra.

Príbeh židovského futbalistu

Výstava porovnáva vývoj organizovaného futbalu v Nemecku a na Slovensku pred a po nástupe nacistov a ľudákov k moci. Zachytáva implementáciu rasových zákonov od postupného vylúčenia „neárijcov“ z organizovaného futbalu až po snahu o ich fyzickú likvidáciu.

V kontexte tejto tragickej histórie prináša Múzeum holokaustu v Seredi príbeh židovského futbalistu, jedného z najlepších hráčov Slovenska v medzivojnovom období a neskoršej trénerskej legendy Leopolda „Jima“ Šťastného.

reklama

Vznik výstavy podporilo Veľvyslanectvo Rakúskej republiky na Slovensku a jej kurátor, riaditeľ SNM – Múzea židovskej kultúry Michal Vaněk, bol za ňu spolu s Kevinom Simpsonom ocenený Čestnou cenou Júliusa Hirscha za rok 2021. Toto ocenenie každoročne udeľuje Nemecký futbalový zväz (Bundesliga) za demokraciu a ľudskosť, ako aj za neobyčajné nasadenie v boji proti vyčleneniu, antisemitizmu a diskriminácii.

Boj proti antisemitizmu

Rasizmom vo futbale sa už niekoľko rokov zaoberá aj Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu (IHRA), ktorá vytvorila definíciu antisemitizmu. Tá je dnes súčasťou legislatívy viacerých krajín, ale využívajú ju aj vo futbalových veľkokluboch v Anglicku, Francúzsku či Nemecku.

Nemecká Borussia Dortmund (BVB) napríklad vytvorila vlastný koncept boja proti antisemitizmu, ktorý zahŕňa fanúšikov, zamestnancov, partnerov a sponzorov. „Verím, že dnešnou výstavou podnikneme krok k tomu, aby túto politiku začali využívať aj futbalové kluby a zväzy na Slovensku, čím by dokázali veľkou mierou prispieť nielen k športovému, ale aj ľudsko-právnemu vzdelávaniu mládeže a širokej verejnosti,“ uviedol Martin Korčok.

Zdroj: SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: snm.sk
Zdieľať na Facebooku