27.09.2020, meniny má
reklama
30. septembra 2018

V našom meste budú znieť ľudové piesne vďaka súťaži Folklórna Sereď

reklama

Všeobecný záujem o folklór v našom regióne narastá. O tomto trende nás presvedčila aj vaša odozva na článok o fotografke Lenke Beluskej, ktorá unikátnym spôsobom nafotila patanské kroje. Fotky vznikli na kultúrnom podujatí s názvom Svadba v Pate a my sme veľmi radi, že podobné folklórne akcie v našom regióne stále môžeme vidieť.

Obľúbenosť folklóru na televíznych obrazovkách potvrdila aj úspešná folklórna šou Zem Spieva z produkcie RTVS. Prvý krát ju na obrazovky priniesla v roku 2017 a okamžite si získala srdcia televíznych divákov. Počas dvoch sérií sme v nej mohli vidieť súťažiť mnoho folklórnych skupín, súborov, tanečníkov alebo spevákov ľudových piesní. Medzi súťažiacimi bolo veľa mladých ľudí, čo nám hovorí o neustálom predávaní tradícií z pokolenia na pokolenie.

Folklórna Sereď 2018

Príležitosť ukázať svoj talent už čoskoro budú mať aj mladí Seredčania. V našom meste sa už po 12-ty krát bude konať regionálna súťaž v speve ľudových piesní s názvom Folklórna Sereď. Minulý rok sa tejto súťaže zúčastnilo 26 účastníkov z celkovo ôsmich základnych škôl. Svoje talenty prišli ukázať školy zo Šintavy, Vinohradov nad Váhom, Šoporne, Paty, Pustých Uľán, Sládkovičova a samozrejme zo Serede. Túto súťaž organizuje predsedníčka Miestneho Odboru Matice slovenskej v Seredi, PaedDr. Slávka Kramárová.

Kto a ako sa môže prihlásiť?

Súťažiť sa bude v dvoch kategóriách: I. Žiaci prvého stupňa Základných škôl, II. Žiaci druhého stupňa Základných škôl a 8. ročné gymnáziá.  Talentovaných žiakov do súťaže vyberá škola a maximálne môže vybrať dvoch do každej kategórie.

Súťažiaci si pripravia dve ľudové piesne, ktoré budú spievať bez hudobného podkladu. Do prihlášky je potrebné uviesť meno a priezvisko žiaka, názov školy, zvolenú kategóriu a názvy piesní. Prihlášky je možné zasielať do 17. 10. 2018 na emailovú adresu skramarova@azet.sk. Ako predmet uveďte Folklórna Sereď.

Kde a kedy sa bude súťaž konať?

Folklóristi sa so svojimi piesňami predstavia 22.10.2018 v utorok. Oficiálny začiatok súťaže bude o 13:00 v Dome Kultúry v Seredi (vchod od trhoviska).

Ak sa aj vaše deti venujú spevu ľudových piesní, určite o tejto súťaži povedze vašim triednym učiteľom. Súťaž organizuje Miestny odbor Matice Slovenskej v spolupráci s Mestom Sereď a Domu kultúry v Seredi. Ak vás zaujíma, kto vyhral minulý ročník, pozrite sa na tento článok.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdieľať na Facebooku