06.08.2020, meniny má
reklama
29. apríla 2019

V neďalekej Nitre nájdete múzeum pre deti. Už ste ho so svojimi ratolesťami navštívili?

V neďalekej Nitre nájdete múzeum pre deti. Už ste ho so svojimi ratolesťami navštívili?
Zdroj: Detské múzeum Severka
reklama

Už onedlho skončí školský rok a deti čakajú dva mesiace prázdnin. Väčšina rodičov si práve počas týchto dvoch mesiacov vyberá v práci dovolenku a mnohí už dopredu plánujú program pre svoje ratolesti. A hoci v Seredi nemáme veľa možností určených na „kultúrne vyžitie“ detí, poloha nášho mesta je úžasná v tom, že máme „všade blízko“.

Navštívili ste už niekedy detské múzeum? Ešte do konca októbra 2017 fungovalo napr. aj Detské múzeum SNM v Bratislave. V Bratislave nájdete tiež BIBIANU, Medzinárodný dom umenia pre deti s úžasnými interaktívnymi výstavami a detské múzeum môžete navštíviť aj vo Viedni. Teraz však máme jedno takéto múzeum oveľa bližšie.

Detské múzeum vo Viedni. Zdroj: FB ZOOM Kindermuseum Wien

Detské múzeum máme za rohom

Minulý rok na jeseň vzniklo v neďalekej Nitre nové múzeum určené pre deti. V tomto múzeu uplatňujú metódu „hands on“, takže návštevníci si môžu (musia!) na expozície siahnuť. Jeho zakladateľkou je Silvia Eliašová z Katedry muzeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

K myšlienke vytvoriť stálu formu múzejnej prezentácie práve pre deti a mládež prispel záujem učiteľov i žiakov o zážitkové učenie najmä historických tém. Detské múzeum Severka realizuje interaktívne výstavné projekty pre deti a mládež s cieľom formovať pozitívny vzťah detí k múzejnej kultúre a ukázať im, že aj múzeá môžu byť zábavné. Je to ideálne miesto na realizáciu neformálneho vzdelávania.

„V našom múzeu návštevník nie je len pasívnym prijímateľom výkladu, ale aktívne participuje, dotýka sa a experimentuje, čím sledujeme docielenie pozitívneho zážitku,“ riaditeľka občianskeho združenia Detské múzeum Severka, Silvia Eliašová.

V múzeu uplatňujú princíp voľnej manipulácie s vystavenými predmetmi, aby sa u detí dosiahol trvalejší poznatok. Využívajú princípy interaktivity, demonštrácie a heuristiky na vytváranie poznatkov vlastným skúmaním.

Prečo je dobré navštevovať s deťmi múzeá?

Detské múzeá existujú všade vo svete (ich kolískou sú USA) a patria k najpopulárnejším múzeám. Môžu veľmi pozitívne vplývať na vzdelávanie, výchovu  a dospievanie detí. Zároveň celkovo vytvárajú u detí vzťah k múzeám a motivujú ich k návšteve aj vo vyššom veku. Hoci cieľovou skupinou Detského múzea Severka sú najmä školské skupiny prichádzajúce za zážitkovým poznaním, plánujú sa zamerať aj na rodiny s deťmi. Chceli by im ponúknuť alternatívu ku komerčným formám trávenia voľného času, pričom deti by sa nielen zabavili, ale získajú aj nový poznatok, zručnosť a skúsenosť.

Zdroj: Detské múzeum Severka

„Zároveň by sme chceli pomôcť k posilňovaniu imidžu slovenských múzeí, ktoré sa ani z ďaleka netešia takej popularite ako múzeá západných európskych krajín či v USA (kolíska detských múzeí), čo je vo veľkej miere spôsobené práve nepochopením želaní múzejného publika alebo prílišnou odbornosťou, ktorej návštevník nerozumie,“ Silvia Eliašová.

Výstavy v múzeu sú primárne určené pre deti vo veku 5 až 14 rokov. Svojím obsahom reflektujú štátny vzdelávací rámec, ale tiež ponúkajú témy, ktoré nie sú súčasťou školského vzdelávania. Múzeum zatiaľ nemá fixné otváracie hodiny, školské skupiny sa môžu objednať na konkrétny termín. Vstupné je 2 eurá na dieťa a zahŕňa aj didaktický lektorský výklad.

Detské múzeum Severka nájdete v Nitre na Farskej ulici č. 27. Aktuálne prebieha výstava Inkovia – Deti slnka, Páni nebies…, ktorá je prístupná od 25. apríla do 30. júna 2019. O aktuálnom dianí v múzeu sa dozviete viac na jeho facebookovej stránke.

Veríme, že vás tieto informácie zaujali a prebudili vašu zvedavosť. Ak ste už toto múzeum navštívili, napíšte nám do komentára, ako na vaše deti aj na vás zapôsobilo.

Pozvánka na aktuálnu výstavu. Zdroj: FB Detské múzeum Severka

Zdroj: Detské múzeum Severka

Zdroj: Detské múzeum Severka

Zdroj: Detské múzeum Severka

 

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: nitra.dnes24.sk
ahojmama.pravda.sk
Zdieľať na Facebooku