19.04.2024, meniny má
26. januára 2023

V novom filme Kuciak: Vražda novinára uvidíte aj novinára Petra Saba zo Serede. Kedy prebehne premietanie v Kine NOVA?

V novom filme Kuciak: Vražda novinára uvidíte aj novinára Petra Saba zo Serede. Kedy prebehne premietanie v Kine NOVA?
Zdroj: pravda.sk/kinonova.sered.sk/aktuality.sk
reklama

Od chladnokrvnej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ubehne vo februári už päť rokov. V Kine NOVA v Seredi si budete môcť pozrieť nový dokumentárny film Kuciak: Vražda novinára zobrazujúci silný príbeh, ktorý zasiahol celé Slovensko.

Vo filme sa taktiež objaví investigatívny reportér Peter Sabo zo Serede, ktorý do portálu aktuality.sk, kde pracoval aj Kuciak, nastúpil po jeho vražde.

Premietanie v Kine NOVA prebehne v nedeľu 26. februára 2023 o 20.45 hod. a v stredu 1. marca 2023 o 19.30 hod.

Film sprostredkuje doteraz nezverejnené informácie

Dokumentárny film vznikol v koprodukcii Dánska, Česka a USA. Do režisérskej stoličky zasadol američan Matt Sarnecki, podľa ktorého ide o predtým nikdy nevidený plán fungovania korupcie a svedectvo o sile žurnalistiky.

reklama

V snímke uvidíte doteraz nezverejnené svedecké výpovede, exkluzívne informácie a materiály, ku ktorým slovenská verejnosť doposiaľ nemala prístup. Všetky okolnosti nasvedčovali tomu, že smrť mladého páru súvisela s prácou Jána Kuciaka.

Slovensko následne zažilo protesty obrovských rozmerov. Ich výsledkom bolo odstúpenie vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica a policajného prezidenta Tibora Gašpara. Stopy medzinárodného vyšetrovacieho tímu viedli až k slovenskému podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi. Napojený bol práve na jednotlivých politikov, o ktorých Kuciak písal vo svojich článkoch.

Jeden zo zlomových momentov filmu nastane, keď novinárka a bývalá spolupracovníčka Jána Kuciaka Pavla Holcová získa od nemenovaného zdroja tajný vyšetrovací spis k prípadu.

Patria sem aj zabavené počítače a zašifrovaná komunikácia údajného objednávateľa vraždy Mariana Kočnera. Zo zašifrovaných správ vyplynie, že krajinu ovládli oligarchovia, skorumpovaní sudcovia, policajti a mafia.

Zmena je možná

Režisér Matt Sarnecki dokument vníma ako naliehavú pripomienku rizík, ktorým čelia novinári, a tiež toho, že slobodná tlač funguje ako ochrana demokracie.

„Verím, že vďaka tomuto prípadu diváci pochopia, že zmena je možná, aj keď tomu neveríme a sme frustrovaní z toho, ako sa situácia vyvíja. No zmena je naozaj možná a je len na nás, či pôjde o zmenu k lepšiemu, alebo nie,“ dodala novinárka Pavla Holcová.

Súčasťou filmu je aj investigatívny reportér Peter Sabo zo Serede. Je známy najmä ako expert na daňové kauzy, úniky DPH, podvody s dotáciami, medzinárodné daňové podvody či na analytiku.

Snažili sa zastrašiť aj novinára zo Serede

Po dvoch rokoch od vraždy Kuciaka a Kušnírovej našiel Peter Sabo jedno ráno vo svojej poštovej schránke mrazivé prekvapenie. Ležal v nej náboj, o čom vtedy informoval šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy s tým, že sa rozhodne nenechajú zastrašiť.

Peter Sabo vtedy písal prevažne o drogovom podsvetí v našom meste. Zaoberal sa aj kauzami spájaných s bývalým ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom, „dépeháčkarmi“ z južného Slovenska či kauzou Dobytkár.

Okrem profesionálneho povolania novinára môžete Petra poznať v našom meste ako mladého aktivistu. Je členom viacerých neziskových organizácií a pomáha zlepšovať život v Seredi.

Zdroj: parlamentnelisty.sk

Zdroje: kinonova.sered.sk, pravda.sk, idnes.cz
Zdieľať na Facebooku