26.04.2024, meniny má
8. novembra 2022

V piatok 11. novembra si Dňom vojnových veteránov pripomenieme koniec prvej svetovej vojny

V piatok 11. novembra si Dňom vojnových veteránov pripomenieme koniec prvej svetovej vojny
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Deň vojnových veteránov pripomína ukončenie 1. svetovej vojny, keď sa 11. novembra 1918 o jedenástej hodine skončili boje prímerím. Tento deň je venovaný práve pamiatke všetkých veteránov a ich hrdinstvu. Vyjadruje vďaku za ich odhodlanie pôsobiť v službách krajiny.

Prvá svetová vojna bola dôsledkom rozporov medzi svetovými mocnosťami o kolónie, zdroje surovín aj trhy. Začala sa 28. júla 1914 a spúšťačom bol sarajevský atentát na habsburského následníka trónu Františka Ferdinanda. Proti sebe stáli štáty Dohody (Veľká Británia, Francúzsko, Rusko, Taliansko a USA) a Ústredné mocnosti (Nemecko, Rakúsko-Uhorsko, Turecko a Bulharsko).

Vlčí mak a Zvon mieru

Symbolom tohto dňa sa stal červený kvet vlčieho maku. Aj to je dôvod, prečo v niektorých krajinách nazývajú Deň vojnových veteránov aj Dňom červených makov.

Každý rok 11. novembra o 11.11 hod. sa po celom svete taktiež rozozvučia zvony. Bijú na počesť všetkých obetí padlých vo vojnách. Tento symbol sa zrodil v talianskom meste Rovereto, ktorého obyvatelia odliali v roku 1925 tzv. Zvon mieru.

reklama

Mal hmotnosť úctyhodných 22 ton a vytvorili ho zo zbraní a nábojníc, ktoré sa nachádzali v horách po ukončení bojov. Piliere, ktoré zvon nesú, boli vyrobené z peňažných darov 114 štátov sveta a ich zástavy vejú na počesť padlých.

Zdroj: mosr.sk

Deň vojnových veteránov v Seredi

Aj v Seredi si tento významný deň každoročne pripomíname. Rozozvučaním zvonov o 11.11 hod. na Kostole sv. Jána Krstiteľa v Seredi sa aj seredská farnosť tradične pripája k ucteniu si pamiatky všetkých obetí vojen.

Prvá svetová vojna si počas svojho trvania vyžiadala životy miliónov ľudí. Zo 65 miliónov vojakov mobilizovaných všetkými bojujúcimi štátmi bolo 8 miliónov zabitých a ďalších 21 miliónov zranených. Veľká časť vojakov si z bojísk odniesla trvalé následky, ktoré ich sprevádzali do konca života. Okrem priamych obetí zomrelo najmenej 5 miliónov civilistov na choroby, hladovanie alebo ožiarenie.

Po vojne došlo k vzniku nových štátov, jedným z nich bola napríklad aj Československá republika. Naopak Rakúsko-Uhorsko sa rozpadlo.

„Zvuk zvonov je symbolom toho, že nezabúdame a ctíme si pamiatku všetkých obetí vojen a ozbrojeného násilia, bez rozdielu, či patrili k víťazným, alebo porazeným armádam, vyznávali rôzne náboženstvá, boli rôznych národností alebo rás,“ veľmi výstižne zhrnuli Seredské novinky.

Na pamiatku obetí prvej svetovej vojny stojí v Seredi pomník, na ktorom je vyrytých 128 mien padlých obetí.

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroje: seredskenovinky.sk, teraz.sk, history.com
Zdieľať na Facebooku