Peter Sabo zo Serede je súčasťou investigatívneho tímu známeho slovenského portálu aktuality.sk už štyri roky. Venuje sa vyšetrovacej žurnalistike a jeho špecialitou sú nielen daňové kauzy, úniky DPH či podvody s dotáciami, ale aj dátová analytika a témy zaoberajúce sa dopravou a environmentalistikou.
Minulý rok sa mu podarilo odhaliť komplikovanú schému podvodov, v ktorej prali bývalí príslušníci tajnej služby a členovia zločineckej skupiny Takáčovcov desiatky miliónov eur cez Čínu.
Získal Novinársku cenu 2021
Novinársku cenu si v roku 2022 neodnáša po prvýkrát. V roku 2020 získal ocenenie spolu s kolektívom autorov CJK, SME, Aktuality.sk, NZK a investigace.cz za sériu článkov Bödörov svet – finančná schéma schránkových firiem Norberta Bödöra.
Jednou z kategórií bola totiž aj Písaná žurnalistika – Investigatívny a analytický príspevok. Súčasťou tohto úspešného kolektívu bol aj šikovný Seredčan Peter.
reklama
Princíp čínskej práčky
Titul víťaznej práce tohtoročného osemnásteho ročníka Novinárskej ceny znie Ako Suchoba, Böhm a iní Slováci točili milióny v čínskej práčke. Jej autorom je člen redakcie portálu Aktuality.sk – Peter Sabo.
Jaroslav Barborák z aktuality.sk približuje v podcaste s Petrom Sabom, kto je zapletený v tejto kauze. Zúčastnení sú od členov mafie cez tajných až po špičky daniarov.
Druhý spôsob, ktorý spomínal, predstavuje to, že ľuďom sa hodilo mať nevystopovateľnú hotovosť. O tomto spôsobe hovorí Peter v podcaste nasledovné:
„Aj na Slovensku boli ľudia, ktorým sa hodilo mať nevystopovateľnú hotovosť a ktorým nevadilo, že pochádza z nezdanených obchodov. Takéto peniaze boli určené napríklad na uplácanie. Využívali to ľudia, ktorí mali dočasne legálne peniaze (napríklad z DPH podvodov), ktoré potrebovali expresne rýchlo dostať do hotovostnej formy.“
Podcast s detailami, ako vyzerá vyšetrovacia žurnalistika a Peťova práca, si môžete vypočuť na tomto odkaze. V podcaste s oceneným Seredčanom môžete nahliadnuť na prácu investigatívnych novinárov. Dozviete sa aj o spôsoboch, akými eliminujú možné ohrozenie seba a svojho okolia, pretože táto práca býva často náročná a nebezpečná nielen pre nich.
Seredčan Peter Sabo si raz dokonca našiel vo svojej poštovej schránke náboj do pištole ako formu zastrašovania a vyhrážok.
Na začiatku mal Peťo so svojim tímom „iba“ súbor strohých dát o príslušných bankových účtoch. Na konci práce už bol vytvorený aj špeciálny policajný tím, ktorý bol vtedy zriadený práve pre tento typ trestnej činnosti.
Peťovi ešte raz veľmi blahoželáme k dobre odvedenej práci. Článok „Čínska pračka – Od mafie cez tajných až po špičky daniarov. Ako Suchoba, Böhm a iní Slováci točili milióny v čínskej práčke“ si môžete prečítať na portáli aktuality.sk.
Páčil sa vám článok? Podporte Petra zdieľaním.