27.06.2022, meniny má
17. júla 2021

Novinár zo Serede Peter Sabo odhalil obrovskú schému podvodov. Takto sa preprali desiatky miliónov eur

Novinár zo Serede Peter Sabo odhalil obrovskú schému podvodov. Takto sa preprali desiatky miliónov eur
Zdroj: refresher.sk/FB Peter Sabo
reklama

Dátový analytik Peter Sabo, ktorý pochádza zo Serede, prišiel do Aktualít po vražde Jána a Martiny. Za tri roky pôsobenia sa z neho stal v redakcii Aktuality.sk expert na daňové kauzy, úniky DPH, podvody s dotáciami, medzinárodné daňové podvody či na analytiku.

Okrem profesionálneho povolania novinára môžete Petra poznať z nášho mesta ako mladého aktivistu, ktorý je členom viacerých neziskových organizácií a pomáha zlepšovať život v našom meste. Ako píše v článku šéfredaktor média Aktuality.sk Peter Bárdy, vďaka jeho výnimočnej práci a talentu dnes polícia a prokuratúra pracuje na veľkých prípadoch aj z prostredia slovenskej politiky.

Vo svojej práci je Peter natoľko dobrý, že si našiel vo svojej schránke aj odkaz v podobe náboja do pištole. Písal prevažne o drogovom podsvetí v našom meste, o kauzách spájaných s bývalým ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom, o „dépeháčkaroch“ z južného Slovenska či o kauze Dobytkár. Analyzuje tzv. Kočnerovu knižnicu, píše o kauzách súvisiacich s dostavbou elektrárne Mochovce a podobne. Viac o tom, ako si v schránke našiel náboj, si môžete prečítať v našom článku.

Peter Sabo je vo svojej práci naozaj šikovný

Ako sme vás už informovali v našom nedávnom článku, Petrovi sa v práci darilo natoľko, že bol aj so svojím tímom ocenený. Získal Novinársku cenu roka 2020 za články o Norbertovi Bödörovi.

reklama

Jednou z kategórií totiž bola aj Písaná žurnalistika – Investigatívny a analytický príspevok, v ktorej získal ocenenie Novinárska cena 2020 kolektív autorov CJK, SME, Aktuality.sk, NZK a investigace.cz. za sériu článkov Bödörov svet – finančná schéma schránkových firiem Norberta Bödöra. Súčasťou tohto úspešného kolektívu je aj šikovný Seredčan Peter.

Odhalili komplikovanú schému podvodov

Tím investigatívnych novinárov Aktualít.sk nedávno odhalil aj komplikovanú schému podvodov. V nej prali bývalí príslušníci tajnej služby aj členovia zločineckej skupiny Takáčovcov cez Čínu desiatky miliónov eur. Touto cestou by sme chceli upozorniť na dlhší článok, ktorý si môžete podrobne preštudovať na portáli Aktuality.sk.

V článku sa dozviete nasledovné informácie:

  • redaktori vystopovali minimálne 116 miliónov eur, ktoré odtiekli zo Slovenska cez práčky do Ázie,
  • ako Slováci nadviazali na medzinárodne práčky peňazí,
  • ako odhalili firmy, ktoré tieto peniaze posielali mimo Slovenska,
  • ako našli personálne prepojenia týchto firiem, ktoré vedú k bývalým vysokopostaveným príslušníkom SIS a ich rodinám,
  • čínske práčky zrejme využil aj mafiáni Takáčovci,
  • exsiskár Böhm a podnikateľ Suchoba prezradili, ako schéma pripomínajúca pranie špinavých peňazí fungovala,
  • ďalší známy exsiskár Dušan Kemény čelí obžalobe za daňové podvody.

Príjemcovia podozrivých súm sú ázijské firmy

Ako približujú Aktuality.sk, sumy, ktoré odchádzali zo slovenských účtov, sú všetky podozrivo zaokrúhlené na desaťtisíce eur. Podozrivejšie však je, že príjemcovia týchto čiastok sú rôzne ázijské firmy. Detaily transakcií sú len veľmi strohé a neúplné.

Podľa informácií platby neobsahujú žiadne identifikačné údaje, ako variabilný či špecifický symbol alebo potrebné čísla faktúr. Práve z týchto dôvodov sa tím investigatívnych novinárov zameral na tieto práčky peňazí. Nebolo totiž ťažké vyhodnotiť tieto aktivity na účtoch ako podozrivé.

Viac o práci Petra Saba a celého investigatívneho tímu si môžete prečítať v tomto článku. Jeho skrátenú verziu nájdete na tomto odkaze. 

Na nasledujúcom linku nájdete aj podcast so Seredčanom Petrom Sabom.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: aktuality.sk, FB Peter Sabo
Zdieľať na Facebooku