04.06.2023, meniny má
6. septembra 2022

V rámci iniciatívy Svetový čistiaci deň môžu Seredčania spoločnými silami skrášliť svoje mesto

V rámci iniciatívy Svetový čistiaci deň môžu Seredčania spoločnými silami skrášliť svoje mesto
Zdroj: Freepick
reklama

Už tradične môžu v rámci iniciatívy Svetový čistiaci deň Seredčania spoločnými silami skrášliť svoje mesto. Ak vidíte odpad všade naokolo a nie je vám to ľahostajné, pridajte sa k miliónom dobrovoľníkov po celom svete. Prispejete aj vy k vyčisteniu planéty a spravíte dobrý skutok.

Aj tento rok bude tretí septembrový víkend patriť veľkému upratovaniu, počas ktorého sa bude pracovať na odstránení hromadných smetísk a nelegálnych skládok. Ani naše mesto nie je výnimkou.

Zbierať odpad nie je hanba. Skutočnou hanbou je znečisťovať svoje prostredie. Veľmi radi vidíme, koľko dobrých ľudí sa v Seredi každý rok v tento dátum stretne, aby svoje prostredie vyčistili od odpadu.

Komunitné centrum Priestor sa už niekoľko rokov pripája k iniciatíve Upracme Slovensko a v tento víkend organizuje podujatie Upracme Sereď. Pridať sa k nim môže skutočne každý.

reklama

Čistiaci deň v Seredi

Tento rok sa veľké upratovanie uskutoční v nedeľu 18. septembra 2022 od 15.00 hod. Miesto stretnutia bude v malom parku na Námestí slobody pri Pamätníku Osloboditeľskej sovietskej armáde.

Rukavice,vrecia  i drobné občerstvenie zabezpečí KC Priestor. Nezabudnite si však so sebou priniesť vlastnú vodu, usilovnosť a dobrú náladu. Svetový čistiaci deň je práve o tom.

Dôležité informácie

  • Deň konania: nedeľa 18. 9. 2022
  • Čas: 15.00 hod.
  • Miesto stretnutia: Námestie slobody, pri Pamätníku Osloboditeľskej sovietskej armáde
  • Trasa: informácie budú doplnené čoskoro na FB podujatí Upracme Sereď
  • drobné občerstvenie, vrecia a rukavice budú zabezpečené

Zdroj: FB podujatie Upracme Sereď

Viac o Svetovom čistiacom dni

Myšlienka bojovať v jeden konkrétny deň proti odpadu vznikla v Estónsku pred štrnástimi rokmi. Vtedy sa tejto udalosti zúčastnilo 50 000 dobrovoľníkov, ktorým sa za jeden deň podarilo upratať a vyčistiť celú krajinu.

O desať rokov sa k estónskej iniciatíve pripojilo ďalších 150 krajín, medzi ktorými bola aj naša krajina. Prvý slovenský čistiaci deň sa uskutočnil v roku 2018.

Do tejto akcie sa zapájajú ľudia bez nároku na honorár a každoročne sa jej zúčastňujú dobrovoľníci po celom svete. Ako odmena im slúži pocit zadosťučinenia, že urobili niečo užitočné pre našu prírodu a prispeli tak k lepšiemu životu. Upratovaciu aktivitu zastrešuje globálna organizácia Let´s Do It World (LDIW), ktorej členmi je už 157 krajín z celého sveta.

Upracme Slovensko

V sobotu 17. septembra 2022 sa na Slovensku uskutoční už jubilejný piaty ročník podujatia s názvom Svetový čistiaci deň (World Cleanup Day), ktorého oficiálnym organizátorom je iniciatíva Upracme Slovensko.

Upratovať sa však môže v ktorýkoľvek iný deň v okolí tohto dátumu, dôležité je zapojiť sa. Cieľom tejto globálnej akcie je, aby ľudia mali možnosť tráviť voľný čas v čistých parkoch a a prechádzať sa ulicami a lesmi bez zbytočných fliaš, plechoviek či obalov.

Minulý rok sa do akcie zapojilo až 191 krajín. Za posledné štyri roky sa na Slovensku podarilo vyzbierať 450 ton odpadu. Viac ako 32 000 ekologicky zmýšľajúcich ľudí vyčistilo 845 slovenských lokalít.

Zdroj: Freepick

Aplikáciou proti čiernym skládkam

Mobilná aplikácia TrashOut mapuje čierne skládky po celom svete. Pomocou nej môžete nahlásiť skládky s odpadom a dať tak vedieť o mieste, ktoré je potrebné vyčistiť.

Za posledný rok užívatelia na Slovensku nahlásili a aktualizovali prostredníctvom tejto aplikácie 1 500 zašpinených miest. Dokopy je však pomocou aplikácie TrashOut zaevidovaných viac ako 10-tisíc miest, či už vyčistených, alebo čakajúcich na vyčistenie.

TrashOut je oficiálnou aplikáciou celosvetového hnutia WCD. Bola vytvorená na Slovensku a stala sa užitočným nástrojom na mapovanie nelegálnych skládok.

Viac informácií nájdete na stránke Upracme Slovensko.

Veríme, že Seredčania sa aj tento rok pridajú k Svetovému čistiacemu dňu, aby svojím dobrým skutkom prispeli k zlepšeniu životnej úrovne v našom meste.

Zdroj: Upracme.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

 

Zdroje: Upracme.sk, FB podujatie Upracme Sereď
Zdieľať na Facebooku