13.07.2020, meniny má
8. októbra 2019

V Šali vzniklo unikátne detské ihrisko, ktoré vyzerá ako kláštorný komplex. Prijali by ste také aj v Seredi?

V Šali vzniklo unikátne detské ihrisko, ktoré vyzerá ako kláštorný komplex. Prijali by ste také aj v Seredi?
Zdroje: sala.sk/wikipedia.org
reklama

RTV Krea opäť priniesla zaujímavú a informatívnu reportáž o novej udalosti v našom regióne. V Šali vyrástlo netradičné detské ihrisko, ktoré bolo otvorené 30. septembra 2019 v areáli zimného štadióna. Ihrisko mohlo vzniknúť vďaka medzinárodnej spolupráci slovenských a maďarských samospráv a vďaka európskym prostriedkom.

Projekt Cultplay vytvára tematické parky na Slovensku aj v Maďarsku

Európske zoskupenie územnej spolupráce Pons Danubii je organizácia, ktorej hlavným cieľom je zblížiť mestá a ľudí na slovenskej a maďarskej strane Dunaja. Projekt Cultplay sa realizuje v deviatich mestách na slovenskej aj na maďarskej strane. V oboch krajinách postupne vznikajú tematické parky. Výsledkom tejto spolupráce je aj tematické ihrisko v Šali, ktoré je detskou replikou kláštorného komplexu Majk nachádzajúceho sa v maďarskom meste Oroszlány. Náklady na prípravu a výstavbu ihriska boli viac ako 300-tisíc eur. Vďaka tomuto interaktívnemu zariadeniu budú mať deti možnosť zoznámiť sa s našou históriou dokonca v troch jazykoch.

„Celý tento priestor chceme vybudovať na takú športovú oddychovú zónu. Okrem toho je to tu pod ochranou, lebo aj to je veľmi dôležité. Sú to veľmi drahé hracie prvky a neradi by sme o ne vandalstvom alebo niečím podobným prišli.“ Pre RTV Krea Jozef Belický, primátor mesta Šaľa

Zdroj: sala.sk

Zdroj: sala.dnes24.sk

Zdroj: sala.dnes24.sk

Zdroj: oroszlany.hu

Zdroj: oroszlany.hu

Detské ihrisko s podobou historickej pamiatky

Bezpečné a moderné hracie prvky tematického ihriska Majk by mali deťom poskytnúť zaujímavý a vzdelávací priestor na hru. Kláštor Majk bol sídlom rádu kamaldulských mníchov a vznikol v roku 1733. Kláštorný komplex obsahuje dobre zachované barokové budovy kláštora a kostolnú vežu. V maďarskom meste Oroszlány zase vyrastie ihrisko, ktoré bude replikou Šalianskeho kaštieľa. Tento renesančný kaštieľ bol pôvodne vodným hradom postaveným na starších základoch v 16. storočí. V súčasnosti má podobu renesančného kaštieľa a sídli v ňom štátny okresný archív.

„Nádvorie je imitované tým gumeným povrchom, tá zvonica je vlastne pretransformovaná veža s tubusovou šmykľavkou.“ Pre RTV Krea Juraj Jurík, projektant ihriska

Ihrisko je v októbri otvorené od 10:00 hod. do  18:00 hod. Rozpis otváracích hodín v závislosti od sezóny nájdete na oficiálnej stránke mesta Šaľa. Budeme radi, ak nám napíšete, či sa vám takéto spracovanie detského ihriska páči a či naň so svojimi ratolesťami zavítajú aj Seredčania.

Kaštieľ v Šali. Zdroj: hrady-zamky.sk

OTVORILI IHRISKO

OTVORILI IHRISKO V Šali otvorili netradičné detské ihrisko. Svoju podobu získalo vďaka medzinárodnej spolupráci.

Uverejnil používateľ RTV Krea Utorok 1. októbra 2019

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: RTV Krea, sala.sk, hiking.sk
Zdieľať na Facebooku