27.11.2022, meniny má
4. novembra 2022

V Seredi má vzniknúť nová cyklotrasa priamo v meste. Vyrieši tak problémy s cyklistami na chodníkoch

V Seredi má vzniknúť nová cyklotrasa priamo v meste. Vyrieši tak problémy s cyklistami na chodníkoch
Zdroje: pexels.com/seredsity.sk
reklama

V Štúdii stavu cyklistickej dopravy, infraštruktúry a celkovej cyklistickej vybavenosti v meste Sereď z roku 2019 sa uvádza: Cyklista je nútený prispôsobiť sa vodičom áut a im nastoleným novým zákonom prírody – silnejší vyhráva. A tak cyklista v záujme svojej bezpečnosti, uvedomujúc si porušenia vyhlášok, prechádza s bicyklom na chodník, kde sa cíti síce bezpečnejšie, no ohrozuje ďalšieho slabšieho člena v rebríčku – chodca.

Chodník začne využívať ako cyklochodník. Začne kľučkovať medzi chodcami, kočíkmi a čo je smutné, po upozornení sa podľa zákona prírody v rámci spomínaného rebríčka (auto – chodec – cyklista) ešte podľa vzoru vodič na ceste osočí, som silnejší – môžem. A tak sa čaká, či príde skôr k zrážke auto – cyklista na ceste, alebo cyklista – chodec na chodníku.“

Črtá sa prvý úsek mestskej cyklotrasy

Vyššie uvedené problémy by mala napomôcť vyriešiť tvorba mestskej cyklistickej siete. Mesto Sereď má v pláne vytvorenie novej cyklotrasy na úseku ulíc Šintavská – M. R. Štefánika – Dionýza Štúra. Pôjde o prvú časť 1. etapy, takže môžeme očakávať aj jej pokračovanie. Vytvorenie cyklistickej trasy v rámci mesta by malo pomôcť odstrániť kolízne situácie cyklistov vytvorením priestoru určeného práve pre nich. Mesto vydalo v posledných dňoch už aj oznámenie o začatí stavebného konania.

„Mesto Sereď naďalej pokračuje v krokoch, ktoré smerujú k vydaniu stavebného povolenia v súvislosti s plánovanými stavebnými prácami v rámci horeuvedeného projektu,“ vyjadril sa pre naše médium projektový manažér mesta Sereď Bc. Ing. Branislav Bíro.

reklama

Súčasťou realizácie cyklotrasy je tiež vytvorenie dvoch uzamykateľných prístreškov a siedmich stojanov na bicykle. V prípade, že si chcete pozrieť mapku projektovej dokumentácie, kliknite na tento link.

Doprava bicyklom sa aj v našom meste stala veľmi obľúbenou. Pri tempe, akým sa tento spôsob dopravy u nás rozvíja, však treba dbať aj na bezpečnosť. Nezabúdajme, že cyklisti sú rovnako súčasťou cestnej premávky.

Zdroj: sered.sk

Zdroj: sered.sk

Zdroj: sered.sk

Zdroje: sered.sk, Bc. Ing. Branislav Bíro
Zdieľať na Facebooku