27.07.2021, meniny má
17. júla 2021

V Seredi vzniklo nové občianske združenie so vzťahom k prírode. Plánuje zrevitalizovať Porondu aj Kačičáreň

V Seredi vzniklo nové občianske združenie so vzťahom k prírode. Plánuje zrevitalizovať Porondu aj Kačičáreň
Zdroj: google.com/vvb.sk
reklama

V našom meste vzniklo nové občianske združenie s názvom Slovenské združenie Príroda. Ako napísali Seredské novinky, táto organizácia je pomerne mladá, vznikla iba pred niekoľkými mesiacmi. Zakladateľkou nového združenia je pani Mária Malaníková, ktorá má v zálohe hŕstku krásnych plánov. Napríklad zrevitalizovať kus prírody, ktorú Seredčania familiárne  nazývajú „Poronda“.

Ide o lesík, ktorý poznáme snáď všetci. Tiahne sa od seredského kempingu až po Stredný Čepeň. Združenie chce z tohto viacmenej zanedbaného územia vytvoriť lesopark, neskôr vyčistiť známe mŕtve ramená Váhu. Ďalší vytýčený cieľ je obnoviť cestu z Dolného Čepeňa cez Porondu až k Váhu. Malo by tu tak vzniknúť úžasné miesto pre aktívny oddych nielen pre obyvateľov Serede.

Poznáte Kačičáreň?

Z projektu tohto OZ nie je vynechaná ani tzv. Kačičáreň, ktorá sa nachádza v našom meste za záhradkárskou osadou v Čepeni. Mária Malaníková v rozhovore pre Seredské novinky vysvetlila, kedy a ako táto myšlienka vznikla:

„Pred časom som sa vybrala do Porondy, aby som sa pozrela, ako to vyzerá pri Váhu. Keď som prišla na koniec záhrad, bola som doslova zdesená. Videla som kamenné piliere a zatarasenú úzku cestu, ktorá skoro nikam neviedla.

Ani som nešla ďalej. Zabočila som doľava. Chcela som vidieť, ako vyzerá Kačičáreň. Cez hustý porast som spočiatku ani nevidela vodu. Kúsok ďalej sa mi podarilo uvidieť vodnú hladinu a na nej labuť, ktorá bola zablatená. Mala som pocit, že tá voda je doslova hustá. Spomenula som si, ako tam bolo, keď som chodila na základnú školu. Na Kačičárni sme sa nekúpali, tá patrila husia a kačiciam.“

Toto miesto dnes tvorí časť prírody, ktorá si žije vlastným životom bez akéhokoľvek zásahu civilizácie. Stále sa tu vyskytuje mnoho vodných druhov a z biologického hľadiska ide o zaujímavú oblasť. Avšak vodná plocha je zanesená nánosmi bahna. Okolie zarastá porastom a náletovými drevinami. Komplikovaný je aj prístup, ktorému bránia popadané konáre. Práce na tejto lokalite bude naozaj veľa.

Použijú čistiacu baktériu

Mária Malaníková v rozhovore pre portál Seredské novinky ďalej prezradila:

„Chceme vyčistiť vodu aj brehy tohto mŕtveho ramena. Použijeme prírodný prostriedok, baktériu, ktorá bahno odstráni a voda bude čistá. Myslím, že na dne nájdeme aj nejaký odpad, ktorý tiež plánujeme odstrániť. Všetko budeme robiť pod dohľadom odborníkov, za pomoci brigádnikov a sympatizantov združenia, ktorí sú aj z okolitých dedín.

Odbornú pomoc nám prisľúbil profesor Kuczman z katedry krajinnej architektúry a inžinierstva v Nitre. Bude nám robiť projekt celého územia od Dolnej Stredy až po Šúrovce. Po odstránení raždia a popadaných konárov vysadíme okolo rastliny, ktoré čistia vodu a odpudzujú komáre. Máme aj štúdiu o výskyte komárov. Na tomto území chceme odstrániť vysychajúce kmene stromov a vysadíme nové.“

Združenie si vytýčilo mnoho ďalších cieľov

Plány združenia zahŕňajú oveľa širšie ciele. Mária Malaníková Seredským novinkám prezradila, že by radi vysadili lesopark a na niektorých miestach lúky pre včely. 

„Upravia sa chodníky pre bezpečnú prechádzku lesom a radi by sme, aby vznikli aj malé priestory na občerstvenie, ako voda, čerstvé ovocie, včelie produkty, rybárske špeciality /v kempingu/. Chceme pomôcť aj rybárom a vybudujeme malé bazéniky a priestory na hranie pre deti, kým ich rodičia chytajú ryby.

Vybudujeme aj zavlažovacie zariadenia, aby sme mohli polievať trávnaté plochy, ak to bude nutné, najmä v Strednom Čepeni. Radi by sme vybudovali malé plochy na cvičenie popri hrádzi, cvičnú lúku pre psov, upravíme chodníčky a lepšie označíme smerovky. Pokúsime sa obnoviť aj spomínanú štrkovú pláž.“

Onedlho vyhlásia verejnú zbierku

Plány združenia podporila aj bývalá profesorka na gymnáziu v Seredi Magdaléna Mazáková. Tá sa stala prvou členkou tímu. V najbližšej dobe spustia aj web a bude vyhlásená verejná zbierka. Práce si totiž budú vyžadovať nielen mnoho dobrovoľníkov, ale aj sponzoring a financie. Zakladateľkám nechýba elán zmeniť naše mesto k lepšiemu, zostáva iba na obyvateľoch mesta, či budú v prípade vyhlásenia brigád k dispozícii aj ďalšie pracovité ruky Seredčanov.

„Chceme vodu vyčistiť , pretože voda bola vo Váhu kedysi čistá. Keď sme vošli do vody, videli sme si nohy. A naši dedovia si vodou z Váhu mohli uhasiť aj smäd. Teraz by sme chceli, aby aj každý občan starý alebo mladý mohol ísť do nášho lesa a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Aby ľudia cez zážitok z prírody pochopili, prečo ju majú chrániť. Lebo veľa sme už o tom počuli aj čítali, len skutok sa niekde zastavil,“ povedala na záver pre Seredské novinky Malaníková.

zdroj: google.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku