24.06.2024, meniny má
3. mája 2023

V Trnave vyskúšali priniesť zážitky k seniorom, ktorí tak vďaka virtuálnej realite žijú nový život

V Trnave vyskúšali priniesť zážitky k seniorom, ktorí tak vďaka virtuálnej realite žijú nový život
Zdroj: Trnavské rádio
reklama

Zariadenie pre seniorov v Trnave na ulici T. Vansovej je zrejme prvé na Slovensku, ktoré umožnilo svojim klientom nahliadnuť do virtuálneho sveta. Túto udalosť zaznamenalo aj Trnavské rádio.

Inšpirácia vyskúšať virtuálnu realitu prišla priamo od seniorov. Tí totiž vo svojom produktívnom živote častokrát žili veľmi aktívne. Navštevovali galérie, výstavy, chodili na prechádzky či na koncerty.

Mnohým to však už nedovolí vek či zdravotný stav, a tak sa v Trnave rozhodli priniesť svet zážitkov k seniorom, ako povedala riaditeľka Zariadenia pre seniorov v Trnave Anna Menkynová.

Nápad v Trnave podporila Slovenská sporiteľňa

Podobnými projektami sa Slovenská sporiteľňa zaoberá už nejaký čas. Keď prišla ponuka zastrešiť pre seniorov projekt, ktorý im skvalitní život, išlo sa do toho, povedala Zuzana Kolčáková, PR špecialista Slovenskej sporiteľne.

reklama

Spoločnosť projekt podporila finančne sumou 7-tisíc eur na nákup zariadení, ktoré nie sú lacnou záležitosťou. Podľa Kolčákovej to však v Trnave vyzerá tak, že by z toho mohol byť aj väčší projekt. Nadácia Slovenskej sporiteľne sa podpore seniorov venuje dlhodobejšie, no virtuálna realita je novinkou.

Pomohla technologická spoločnosť z Trnavy

Hoci celú myšlienku aktívne podporilo Mesto Trnava, technológiu vzala pod palec trnavská spoločnosť Opium Systems, ktorá má s virtuálnou realitou skúsenosti. Matúš Izakovič zo spoločnosti hovorí, že keď prišiel nápad priniesť ju k seniorom, neváhali.

Ako to teda funguje? Špeciálne okuliare na hlave umožňujú vidieť i počuť a špeciálne ovládače v rukách dokážu vtiahnuť do prostredia. Okrem toho je virtuálna realita pre seniorov absolutne bezpečná.

Matúš Izakovič spolu s tímom pripravili prostredie, ktorého úlohou je upokojiť a pripraviť aj na väčšie a intenzívnejšie zážitky. Možností je nekonečno, softvér a inštalácie plánujú stále zlepšovať a prinášať novinky.

Seniori neskrývali nadšenie

Skutočné more, stromy, zeleň, hĺbka celého prostredia. Takými slovami opisovali klienti Zariadenia pre seniorov pre Trnavské rádio zážitok ešte s okuliarmi na očiach.

Virtuálnu realitu si najskôr vyskúšali zamestnanci zariadenia a nasledovať budú seniori podľa harmonogramu aktivít. Hoci majú v Trnave 117 klientov, virtuálna realita nie je vhodná pre všetkých.

Tí, ktorým to zdravotný stav umožní, však zažijú pestrý svet zážitkov. Od jednoduchých prechádzok po prírode cez návštevu ZOO až po koncert.

Čoskoro chcú skúsiť aj virtuálnu návštevu bohoslužieb v reálnom čase či rodinnú oslavu s blízkymi, doplnila riaditeľka Zariadenia pre seniorov v Trnave Anna Menkynová.

Zdroj: Trnavské rádio

Zdroj: Trnavské rádio

Zdroj: Trnavské rádio

Zdroj: Trnavské rádio

Zdroj: Trnavské rádio

Zdroj: Trnavské rádio

Zdroj: Trnavské rádio

Zdroje: Trnavské rádio
Zdieľať na Facebooku