18.10.2021, meniny má
18. augusta 2021

Vďaka projektu Mladí komunitní lídri ozelenel kúsok Serede na Základnej škole Juraja Fándlyho

Vďaka projektu Mladí komunitní lídri ozelenel kúsok Serede na Základnej škole Juraja Fándlyho
Zdroj: youtube.com
reklama

Obdobie letných prázdnin je obvykle spojené s chvíľami oddychu, ktoré si žiaci užívajú od školských povinností. Avšak v Seredi sa na Základnej škole Juraja Fándlyho nezaháľa ani v týchto mesiacoch. V júli žiaci spoločne s dobrovoľníčkou Veronikou Repiskou osadili v areáli školy tri vyvýšené záhony, búdky a napájadlo pre vtáčiky.

Kto sú Mladí komunitní lídri?

Ide o projekt, ktorý vzdelávacím programom Spojme hlavy podporuje rozvoj mladých lídrov. Zúčastnilo sa ho 25 mladých ľudí vo veku od 15 do 26 rokov a každý mal vytvoriť svoj vlastný komunitný projekt. Veronika sa tohto programu zúčastnila a pôvodne ako svoj komunitný projekt plánovala založenie komunitnej záhrady spolu s ďalšími dobrovoľníkmi. Bohužiaľ, covid celý proces zháňania vhodného pozemku značne skomplikoval.

Vzdelávací program Spojme hlavy je realizovaný v rámci projektu Mladí komunitní lídri, ktorý je podporený z programu ACF – Slovakia financovaného z Finančného mechanizmu EHP 2014 –2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

Zelená škola

Ako alternatíva sa ponúkala ZŠ Juraja Fándlyho, keďže je tzv. „zelená škola“. „Hneď na prvom stretnutí sme si veľmi sadli spolu s pani riaditeľkou Šidlíkovou.“ Následne sa už iba dolaďovalo, ako by žiaci daný priestor využívali a čo by sa z rozpočtu zakúpilo. V júli sa konečne finalizoval projekt, keďže dorazili všetky objednané materiály.

„Spoločne s asi dvomi desiatkami žiakov prvého stupňa sme plnili záhony zeminou, sadili do nich bylinky a bobuľové kry. Deti táto aktivita bavila, tešili sa, ako si budú časom oberať vlastnú úrodu. Niektorí žiaci aj hneď sami vraveli, či niečo pestujú doma a aké plodiny majú najradšej.“ Okrem samotného sadenia žiaci aj kreslili svoju predstavu záhonov či samotnú zeleň.

Zdroj: youtube.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: nds.sk, zmos.sk, Veronika Repiská
Zdieľať na Facebooku