08.12.2023, meniny má
6. decembra 2019

Vďaka tomuto košu už fajčiari nehádžu cigaretové ohorky na zem. Chcete ho aj v Seredi?

Vďaka tomuto košu už fajčiari nehádžu cigaretové ohorky na zem. Chcete ho aj v Seredi?
Zdroj: pexels.com/dobrenoviny.sk
reklama

Odhadzovanie cigaretových ohorkov sa zdá byť nekonečným celosvetovým problémom. V Prievidzi však zaviedli geniálny spôsob, ako motivovať fajčiarov, aby zahodili svoju vyfajčenú cigaretu do koša. Chceli by ho zaviesť v meste aj Seredčania?

„Ktorý basketbalový tím je lepší? Prievidza alebo Handlová?“ Táto otázka vyzýva všetkých fajčiarov, aby zahlasovali vhodením cigaretového ohorku do špeciálne upraveného smetného koša, ktorý sa umiestnil v centre mesta. Vďaka tomuto nápadu sa má predísť neželanému znečisťovaniu verejných priestranstiev.

ZDROJ: DOBRENOVINY.SK

Ako to funguje?

Za týmto projektom stojí občianské združenie Civita Center, ktoré sa zameriava na podporu behaviorálnej politiky na komunálnej úrovni. Na účinnosť využili koncept nudge, teda postrčenie, ktoré funguje na báze ovplyvňovania správania a rozhodovania. V tomto prípade bol kôš prispôsobený občanom mesta. Využili skutočnosť, že v Prievidzi je mnoho fanúšikov športu a vyzvali ich tak hlasovať za svoj obľúbený tím.

reklama

„Vnímame, že cigaretové ohorky sú veľkým environmentálnym, estetickým, ale aj finančným problémom, s ktorým bojujú́ mestá. V niektorých prípadoch odpad z tabakových výrobkov predstavuje 80 % odpadov v uliciach miest, preto sme sa snažili prísť s riešením, ktoré by tento problém vyriešilo“, uvádzajú pre portál dobrenoviny.sk.

Nápad priniesli zo zahraničia

Kreatívnu myšlienku prevzali z Veľkej Británie, kde sa projekt realizoval vo viacerých miestach. Výsledky boli ohromujúce. Ukázalo sa, že v miestach, kde boli umiestnené takéto smetné koše, sa znížil počet ohorkov až o 74 %. Navyše sú tieto skutočnosti aj vedecky preukázateľné. Podobný experiment sa konal aj v súvislosti s ďalším problémom, a to vyhodenými žuvačkami.

A ako to dopadlo v Prievidzi? Civita Center pre portál dobrenoviny.sk uviedlo, že pred nainštalovaním koša na ohorky bolo na zemi v okolí pôvodného koša 124 cigaretových ohorkov. Po prvom týždni sa ich počet znížil na 24, čo znamenalo takmer 81-percentný pokles.  Efekt sa preukázal aj po ďalšom počítaní po dvoch týždňoch, kedy bolo na zemi 26 ohorkov.

Pozitívnou správou je aj to, že začali spolupracovať s mestom Michalovce a veria, že sa vďaka pozitívnym výsledkom inšpirujú aj ďalšie mestá na Slovensku. Seredčania, prijali by ste takýto kôš aj v našom meste? Vyjadrite svoj názor v komentároch pod príspevkom.

ZDROJ: DOBRENOVINY.SK

ZDROJ: DOBRENOVINY.SK

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk
wikipedia.sk
Zdieľať na Facebooku