28.05.2020, meniny má
22. marca 2020

Vedeli ste, že 500 múzeí a galérií sveta ponúka virtuálne prehliadky? Môžete tak cestovať za kultúrou priamo z vašej obývačky

Vedeli ste, že 500 múzeí a galérií sveta ponúka virtuálne prehliadky? Môžete tak cestovať za kultúrou priamo z vašej obývačky
Zdroj: pixabay.com
reklama

Celosvetová pandémia koronavírusu nám v posledných dňoch znemožňuje viaceré aktivity. Zákaz zhromažďovania väčšieho množstva ľudí platí samozrejme aj pre všetky múzeá, galérie a ďalšie inštitúcie prinášajúce kultúru. Na túto pandémiu a s ňou spojené zatvorenie všetkých kultúrnych inštitúcií však už stihli zareagovať viaceré svetové múzeá aj galérie.

Okrem každodenných starostí spojených s bežnými činnosťami, ako sú práca a nákupy, trápi ľudí aj obyčajná nuda a nedostatok možností na zábavu. Spoločnosť Google Arts & Culture prišla s úžasným programom. Spojila sa s viac ako 500 múzeami a galériami sveta a vy tak môžete z pohodlia domova zažiť ich virtuálnu prehliadku.

Našťastie, internet aj napriek pandémii stále funguje, a tak sa môžete aspoň takto poprechádzať sálami svetových múzeí, obdivovať všetky exponáty, maľby aj ostatné umelecké diela. Zbierka Google Arts & Culture zahŕňa spomedzi známych múzeí napríklad Van Goghovo múzeum v Amsterdame, Guggenheimovo múzeum v New Yorku, Britské múzeum v Londýne a doslova stovky ďalších. My sme virtuálne navštívili niektoré z nich. Samozrejme, k dispozícii sú ďalšie, tak ich neváhajte popozerať.

Parížsky Louvre

Le Grand Louvre je palácový komplex v centre Paríža. Dnes je v ňom umiestnené jedno z najväčších múzeí sveta Musée de Louvre. Kedysi to bol hlavný palác kráľov. Virtuálnu prehliadku môžete nájsť aj na ich oficiálnej stránke.

Detail známeho stropu v Louvre/Zdroj: louvre.fr

Britské múzeum v Londýne

Toto celosvetovo známe múzeum v centre metropoly Veľkej Británie umožňuje virtuálnym návštevníkom prezrieť si Veľký dvor či egyptské múmie a stovky ďalších artefaktov. Virtuálnu prehliadku môžete absolvovať na tejto stránke. 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt britské muzeum londýn

Zdroj: style.hnonline.sk

Van Goghovo múzeum v Amsterdame

Každý, kto je fanúšikom tohto tragického a dômyselného maliara, má možnosť vidieť jeho diela pohromade. Je to najväčšia zbierka diel Vincenta van Gogha. V tejto virtuálnej prehliadke je zhromaždených viac ako 200 obrazov, 500 kresieb a vyše 750 osobných listov a nájdete ich na tomto odkaze.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt van gogh museum virtual tour

Zdroj: hypebeast.com

Národné múzeum antropológie v Mexico City

Toto múzeum z roku 1964 sa venuje archeológii a histórii predhispánskeho dedičstva Mexika. K dispozícii je 23 výstavných miestností plných antických artefaktov vrátane niektorých z mayskej civilizácie. Navštívte ho na tejto stránke.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt museum of anthropology mexico city

Zdroj: commons.wikimedia.org

Virtuálnu kultúru môžete zažiť aj so slovenskými múzeami

Aj keď nemáme oficiálny zoznam slovenských múzeí, ktorých priestory, expozície či výstavy môžete navštíviť aj z pohodlia svojho domova, niektoré sme pre vás vypátrali.

Na Slovensku ponúkajú virtuálnu prehliadku napríklad Múzeum mincí a medailí v Kremnici, Vodárenské múzeum v Bratislave, Múzeum vo Svätom Antone, všetky pobočky Múzea mesta Bratislavy či Múzeum Tatranského národného parku.

Virtuálne môžete navštíviť taktiež Bojnický zámok, Čachtický hrad či zrúcaninu hradu Gýmeš a v podstate každú kultúrnu pamiatku, ktorá bola zmapovaná prostredníctvom Google Street View.

zdroj: muzeumkremnica.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: cestovanie.pravda.sk
muzeum.nbs.sk
wikipedia.com
Zdieľať na Facebooku