02.03.2021, meniny má
27. decembra 2020

Vedeli ste, že chalúpka obľúbeného deduška Večerníčka naozaj existuje? Jej novú zrekonštruovanú podobu by si nemali nechať ujsť ani Seredčania

Vedeli ste, že chalúpka obľúbeného deduška Večerníčka naozaj existuje? Jej novú zrekonštruovanú podobu by si nemali nechať ujsť ani Seredčania
Zdroj: TASR/Roman Hanc
reklama

Rozprávkový deduško Večerníček a jeho verný psík sú súčasťou večerného uspávania detí už viac ako 40 rokov. Za ten čas si získali srdcia mnohých generácií, medzi ktorými boli zaiste aj Seredčania.

Bez známej zvučky sa deťom zaspávalo len ťažko. Svedčí o tom aj to, že ak sa na obrazovke náhodou neobjavil, do redakcie prichádzali nahnevané telefonáty od rodičov, ktorí nedokázali utíšiť svoje deti. No vedeli ste, že jeho známa chalúpka naozaj existuje? Dokonca sa prednedávnom dočkala aj zaslúženej rekonštrukcie.

Bude vyhľadávaným miestom pre turistov?

Chalúpku deduška Večerníčka nájdete v obci Nová Sedlica v okrese Snina, no jej oficiálny názov je Dom ľudový. Vlastní ho RTVS, ktorá má s chalúpkou naozaj veľkolepé plány. Jej priestory by sa mali premeniť na expozíciu večerníčkov, a tak by sa toto miesto mohlo stať vyhľadávanou turistickou atrakciou. 

Domček sa podarilo zrekonštruovať aj vďaka dotačnému programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom. Okrem obnovy samotnej budovy zmenil aj svoju polohu, keďže pôvodný pozemok nebol stále vysporiadaný. Z predchádzajúceho miesta sa presunul o 120 metrov juhozápadne.

„Rátam s tým, že tam bude expozícia, ktorá návštevníkom priblíži večerníčky Československej televízie, Slovenskej televízie aj RTVS, aby deti, ale aj iné inštitúcie, ktoré sem prídu, alebo len tak obyčajní záujemcovia načerpali nielen zaujímavé, ale aj zábavné informácie, aby sa mnohí mohli vrátiť aj do spomienok tak, ako to kedysi v televízii bolo a ešte aj sčasti je vysielané,“ povedal riaditeľ štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.

Zdroj: TASR/Roman Hanc

Na obnovu použili tradičné materiály

Ľudový dom je jedinečný najmä svojou unikátnou slamenou strechou, ktorú sa pamiatkarom podarila zachovať dodnes. Chalúpka vznikla na prelome 19. a 20. storočia a je poslednou svojho druhu v Prešovskom samosprávnom kraji, keďže je zastrešená slamou a je mimo skanzenu.

Podľa zhotoviteľa rekonštrukcie Dušana Žipaja trvala celá obnova chalúpky 4,5 mesiaca. Zo všetkých prác bola časovo najnáročnejšia práve slamená strecha, na ktorú bolo ťažké zohnať potrebný tradičný materiál. Na obnovu dohliadali pamiatkari, pretože ide o národnú kultúrnu pamiatku. Vymenené boli aj trámy celého krovu, čiastočne zrubu a okenné výplne.

„Bol urobený 3D model tohto objektu a na základe dohovoru medzi KPÚ v Prešove a zhotoviteľom stavby boli určené tie trámy, respektíve tie konštrukčné prvky, ktoré bolo potrebné vymeniť,“ vysvetlil Anton Liška z Krajského pamiatkového úradu.

Domčeku pre nevysporiadané vlastnícke vzťahy hrozil dokonca zánik, no zachránilo ho dedičské konanie, ktoré zahájil starosta obce Vasiľ Dinič. Od roku 1987 sa Dom ľudový stal súčasťou pamiatkového fondu Slovenskej republiky.

Ak sa pri potulkách Slovenskom ocitnete v okolí Sniny, rozhodne si nezabudnite pozrieť túto legendárnu chalúpku, ktorá spolu s deduškom Večerníčkom patrí k nášmu národnému kultúrnemu bohatstvu.

Zdroj: TASR/Roman Hanc

Zdroj: TASR/Roman Hanc

  Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: dobrenoviny.sk
Zdieľať na Facebooku