28.05.2020, meniny má
2. februára 2020

Vedeli ste, že v Dolnej Strede okrem dychového orchestra existoval aj tanečný džezový orchester ORION? Prečítajte si o jeho úspešnom fungovaní

Vedeli ste, že v Dolnej Strede okrem dychového orchestra existoval aj tanečný džezový orchester ORION? Prečítajte si o jeho úspešnom fungovaní
Zdroj: dolnastreda.sk
reklama

Všetci Seredčania veľmi dobre poznajú našu dychovú hudbu Sereďanka, ktorá má v našom meste už veľmi dlhú tradíciu. Vedeli ste však, že v minulom storočí vzniklo niekoľko hudobných dychových zoskupení aj v neďalekej Dolnej Strede? V januári tohto roka uplynulo 70 rokov od založenia tanečného džezového orchestra ORION a 98 rokov od založenia dolnostredského dychového orchestra. Mnohí Seredčania, predovšetkým mladší, o nich pravdepodobne ešte nepočuli, no veríme, že sa nájdu nejakí pamätníci, ktorí si tieto dva orchestre ešte pamätajú.

Tanečný džezový orchester ORION bol vo svojej dobe naozaj unikátnym zoskupením, ktoré koncertovalo po širokom okolí a zároveň zviditeľnilo Dolnú Stredu. Za 10 rokov odohrali 510 koncertov. Podobne aj dychový orchester, ktorý je ešte o niečo starší, dokazuje kultúrnu vyspelosť obce.

Tanečný džezový orchester ORION

V roku 1950 sa niekoľko stredoškolákov a mladých hudobníkov rozhodlo vo svojej obci založiť moderný tanečný orchester. Zakladajúci členovia boli štyria: Alfonz Vrbovský, Peter Vrbovský, Vladimír Majerník a Vladimír Slahučka. Postupne sa pridávali ďalší členovia, až orchester fungoval v počte 8 – 9 členov. V orchestri mali zastúpenie rôzne hudobné nástroje, ako napríklad saxofón, klarinet, trubka, trombón, harmonika, gitara, havajská gitara, kontrabas a bicie. Do ich repertoáru patrili klasické a džezové rytmy foxtrot, rumba, samba, slowfox, waltz, boogie-woogie, swing. V tej dobe išlo naozaj o moderné rytmy, na ktoré sa bavila predovšetkým mládež.

Častokrát hrali niektoré zahraničné skladby ako prví na Slovensku. Zo zahraničia ich prinášal člen orchestra, ktorý študoval v bývalej NDR. Fungovanie takéhoto zboru nebolo v päťdesiatych rokoch minulého storočia jednoduché. Hudobné nástroje boli nedostatkovým tovarom a stredoškoláci mali zakázané hrať po nociach na tanečných zábavách. Školopovinná mládež tak musela svoju činnosť v orchestri tajiť.

Orchester hrával pravidelne cez víkend, na hodovej zábave aj na stužkových v okolitých mestách Ďalej na všetkých zábavách – fašiangových, maškarných, veľkonočných, hodových, dožinkových, štefanských, silevstrovských či na podnikových plesoch. Mali nacvičených cez 250 skladieb, s ktorými odohrali cez 510 vystúpení v 65 okresoch Slovenska. Počas letných prázdnin hrávali (cez agentúru) vo Vysokých Tatrách – Tatranská Lomnica, Štôla, Hrebienok, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Kvetnica. Zbor ukončil svoju činnosť v roku 1960.

Tanečný džezový orchester ORION. Zdroj: dolnastreda.sk

Dychový orchester v Dolnej Strede

Ešte pred vznikom ORION-u sa Dolná Streda mohla pýšiť dychovým orchestrom, ktorý pôsobil v rokoch 1922 – 1932. Je naozaj zaujímavé, že v podstate roľníci a robotníci dokázali vytvoriť orchester v počte 15 – 17 členov. O fungovaní dychového orchestra sa, žiaľ, nezachovali takmer žiadne informácie. Vieme iba o dvoch členoch: Rudo Behíl (na prvej fotke ležiaci zľava), ktorý býval na Kostolnom námestí a bol šikovný a veľmi aktívny hudobník. Druhým je Jozef Slahučka st. (na oboch fotkách horný rad prvý zľava), ktorý bol povolaním „hračinár“ (vykonával kontrolu a údržbu hlavnej cesty Sereď – Nebojsa), no zároveň bol na nejaký čas kapelníkom a prepisoval noty. Istý čas orchester cvičil v jeho dome na Cintorínskej ulici a z ústnej tradície sa dozvedáme, že hudobný talent uchádzačov o miesto v orchestri posudzoval podľa jediného fúknutia do trúbky.

V rokoch 1953(54) – 1955(56) Rudo Behíl zorganizoval v Dolnej Strede ešte nový krátkodobý dychový orchester, pravdepodobne pod patronátom dolnostredských Pečivární. V tomto orchestri vypomáhali aj členovia z orchestra ORION. Ani o pôsobení tohto hudobného zoskupenia sa nám nezachovalo viac informácií.

Ak chcete vedieť viac o všetkých členoch oboch orchestrov, tieto informácie nájdete na stránke obce Dolná Streda, na tomto odkaze.

Ak však máte akékoľvek ďalšie informácie o niektorom zo spomenutých dychových orchestrov, Dolnostredčania budú veľmi radi, ak im pomôžete priblížiť fungovanie týchto úspešných hudobných zoskupení minulého storočia. Informácie môžete zaslať na e-mail: simona.hasikova@gmail.com alebo ich môžete oznámiť na telefónnom čísle 0904 926 603.

Dychový orchester Dolná Streda. Zdroj: dolnastreda.sk

Dychový orchester Dolná Streda. Zdroj: dolnastreda.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dolnastreda.sk
Zdieľať na Facebooku