21.05.2024, meniny má
22. novembra 2021

Vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok získal Cenu slobody Antona Srholca za prínos v boji za slobodu a demokraciu

Vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok získal Cenu slobody Antona Srholca za prínos v boji za slobodu a demokraciu
Zdroj: trnava-vuc.sk/slovenskycestovatel.sk
reklama

Trnavský župan už po tretíkrát udeľoval Cenu slobody Antona Srholca osobnostiam verejného života za prínos v boji za slobodu a demokraciu. Galavečer sa konal symbolicky v stredu 17. novembra 2021 v Divadle Jána Palárika v Trnave. Ocenenie získal aj vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok.

„Cenu slobody Antona Srholca sme tento rok udelili štyrom osobnostiam. Aj týmto spôsobom sme si vyzdvihli a spopularizovali ich mimoriadny prínos k ochrane ľudských práv, k upevneniu demokracie a právneho štátu, respektíve ich prejavy občianskej statočnosti.

Medzi ocenenými je spisovateľ a redaktor Rádia Slobodná Európa Michal Lošonský, vysokoškolský pedagóg a politológ László Öllös a vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok. Cenu in memoriam získala Hedviga Rozborová za statočnosť v období komunistickej totality,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

ZDROJ: trnava-vuc.sk

reklama

ZDROJ: trnava-vuc.sk

Ocenený laureát Martin Korčok

Martin Korčok sa narodil v roku 1979. Vyštudoval etnológiu a dlhodobo sa odborne zaoberá témami holokaustu a uplatňovania ľudských práv. Venuje sa výskumu, písaniu scenárov pre vzdelávacie filmy, prednáškovej činnosti a príprave metodických materiálov pre pedagógov.

Vedenie Múzea holokaustu v Seredi

V súčasnosti vedie Múzeum holokaustu v Seredi, ktoré spadá pod Slovenské národné múzeum-Múzeum židovskej kultúry. Už roky spracováva unikátne výpovede preživších a natáča o nich krátke dokumentárne filmy, aby sa zachovali pre ďalšiu generáciu, keď už sami o nich nebudú môcť rozprávať. Je tiež spoluautorom knihy Holokaust na Slovensku – Seredské svedectvá.

Múzeum holokaustu v Seredi venuje pod jeho vedením špeciálnu pozornosť edukácii najmä mladej generácie. Organizuje množstvo aktivít pre širokú laickú, ale aj odbornú verejnosť, napríklad sa aktívne venuje vzdelávaniu pedagógov základných a stredných škôl z celého Slovenska.

Odbornosť aj občianska angažovanosť

Okrem mapovania svedectiev o tragickom období holokaustu na Slovensku, publikačnej činnosti a vzdelávacej činnosti, je Martin Korčok aj občiansky mimoriadne aktívny. Často sa vyjadruje k aktuálnym témam verejného diskurzu, ktoré súvisia s prejavmi extrémizmu, xenofóbie a netolerancie.

Z pozície svojej odbornosti a občianskej angažovanosti analyzuje ich príčiny a navrhuje riešenia. Hovorí o potrebe predchádzať šíreniu extrémizmu predovšetkým cestou kvalitného vzdelávania, sprístupňovania faktov a zvyšovaním informovanosti.

ZDROJ: teraz.sk

Cena slobody Antona Srholca

Cena slobody nesie meno Antona Srholca, ktorý bol celý život spojený s Trnavským krajom. Bol rodákom zo Skalice a štúdium absolvoval na gymnáziu v Šaštíne. Za pokus o prekročenie rieky Morava strávil niekoľko mesiacov vo vyšetrovacej väzbe v Leopoldove a neskôr na nútených prácach v uránových baniach. Po nežnej revolúcii pomáhal ľuďom bez domova.

Svojím postojom k životu sa stal symbolom viery v človeka a boja za náboženské a politické práva a slobody. Laureátmi ceny sa v uplynulých ročníkoch stali napríklad tribún Milan Kňažko, spisovateľ Lajos Grendel, aktivista Michael Kocáb alebo aktivistka Helena Woleková.

ZDROJ: trnava-vuc.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: trnava-vuc.sk
Zdieľať na Facebooku