25.09.2023, meniny má
14. marca 2023

Veľkú medailu sv. Gorazda si prevzala PaedDr. Mariana Kamenská, učiteľka z Obchodnej akadémie v Seredi

Veľkú medailu sv. Gorazda si prevzala PaedDr. Mariana Kamenská, učiteľka z Obchodnej akadémie v Seredi
Zdroj: FB Mariana Záborská Kamenská
reklama

Každý rok ministerstvo školstva udeľuje vybraným osobnostiam z radov nominovaných pedagógov Cenu svätého Gorazda. Morálne ocenenia v rezorte školstva nesúce meno svätého Gorazda sú najvyšším stupňom ocenenia a od roku 1999 ho udeľujú ministri školstva pri príležitosti Dňa učiteľov za „mimoriadne výsledky dosiahnuté vo výchove a vzdelávaní a významný podiel na rozvoji školstva SR.“

Dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký udelil 10. marca 2023 Veľkú medailu, Malú medailu a Ďakovný list sv. Gorazda pedagógom, ktorí sa pričinili o rozvoj školstva na Slovensku.

PaedDr. Mariana Kamenská získala Cenu svätého Gorazda

Z rúk ministra školstva Jána Horeckého si na slávnostnom podujatí v priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu prevzala Veľkú medailu svätého Gorazda aj PaedDr. Mariana Kamenská „za celoživotnú pedagogickú činnosť, vysoko profesionálny prístup k práci, za dlhoročnú prácu s talentovanými literárne nadanými žiakmi a za zavádzanie inovatívnych metód v pedagogickej praxi.“

K noblesnej atmosfére nádherne upravených priestorov prispelo aj osobné poďakovanie ministra školstva, profesionálne vystúpenie Speváckeho zboru slovenských učiteliek Ozvena a krv v žilách všetkým rozprúdili Kandráčovci.

reklama

Vysokú úroveň podujatiu dotvorili aj stredné odborné školy, ktoré zabezpečili výzdobu, chutnú a pestrú recepciu. „Keď som dostala zlatú obálku z MŠ, milo ma to prekvapilo a som nesmierne vďačná za mimoriadne ocenenie mojej celoživotnej pedagogickej práce,“ uviedla PaedDr. Mariana Kamenská.

Pocity boli slávnostné a neopakovateľné

„Uvedomujem si však, že bez podpory vedenia našej školy a mojich kolegov by sa mi nedarilo realizovať moje niekedy aj bláznivé nápady. Nepodarilo by sa mi založiť tradíciu imatrikulácií na našej škole či Knižných hodov v Seredi, šíriť osvetu o zdravom životnom štýle pri príležitosti Dňa srdca, organizovať projekt „Škola hrou“, viesť HEVI-klub tvorivého písania, zavádzať do vyučovacieho procesu ťažkú, ale potrebnú tému holokaustu, podnecovať študentov k láske k literatúre, divadlu, umeniu, filozofii,“ doplnila.

Pri preberaní medaily myslela PaedDr. Mariana Kamenská na študentov, s ktorými štyridsať rokov diskutovala, recitovala, hrala scénky, vymýšľala kreatívne úlohy, riešila modelové situácie kritického myslenia, niekedy sa usmievala i mračila, ale vždy s radosťou každé ráno vstávala a tešila sa na nový školský deň.

„Stáť medzi laureátmi – kolegami z radov učiteľov a zažiť slávnostnú atmosféru by som nikdy nemohla bez podpory môjho manžela a synov, ktorí počas každého školského roka znášali moju zaneprázdnenosť, pomáhali mi so všetkými technickými problémami a s láskou stáli vždy pri mne,“ dodala PaedDr. Mariana Kamenská.

Slávnostnú atmosféru z udeľovania Ceny sv. Gorazda si môžete pozrieť na tomto linku.

Zdroj: FB Mariana Záborská Kamenská

Zdroj: FB Mariana Záborská Kamenská

Zdroj: FB Mariana Záborská Kamenská

Zdroj: FB Mariana Záborská Kamenská

Zdroj: FB Mariana Záborská Kamenská

Zdroje: FB Mariana Záborská Kamenská
Zdieľať na Facebooku