21.10.2021, meniny má
30. septembra 2021

Veronika Vadovičová z Vinohradov nad Váhom uspela na paralympiáde v Tokiu. Pre Slovensko vybojovala zlato

Veronika Vadovičová z Vinohradov nad Váhom uspela na paralympiáde v Tokiu. Pre Slovensko vybojovala zlato
Zdroj: paralympic.sk
reklama

Počas tohto leta sa v období od 24. augusta do 5. septembra konali v Tokiu paralympijské hry. V Japonsku nás reprezentovalo 27 športovcov v ôsmich športoch.

Slovenskí paralympionici priniesli domov celkovo jedenásť medailí a bola medzi nimi aj občianka obce Vinohrady nad Váhom Veronika Vadovičová.

Zlato aj nový rekord

Veronika je najúspešňejšou zdravotne postihnutou strelkyňou na Slovensku. Na piatich paralympijských hrách vybojovala celkovo tri zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. Je tiež viacnásobnou majsterkou sveta a Európy a držiteľkou niekoľkých svetových rekordov.

Veronika zvíťazila v zmiešanej streľbe na 50 metrov. Do osemčlenného finále sa kvalifikovala štvrtým najlepším nástrelom v kvalifikácii 620,3 bodu a vo finále dosiahla výkon 248,9. To je aj nový rekord paralympijských hi­er. Vyhrala o 4 desatiny bodu.

Zdroj: paralympic.sk

Zdroj: paralympic.sk

Paralympijské úspechy ocenila aj obec

Úspešnú športovkyňu sa za vynikajúce výsledky rozhodlo oceniť aj zastupiteľstvo obce Vinohrady nad Váhom. Na zasadnutí obecného zastupiteľstva sa tak konalo slávnostné ocenenie.

Pani starostka sa v mene celej obce poďakovala Veronike za krásnu reprezentáciu a obdarovala ju kyticou a darom. V rámci programu bol pre ňu pripravený aj hudobný darček.

Zdroj: FB OZ “Lepšie Vinohrady”

Zdroj: FB OZ “Lepšie Vinohrady”

Nečakané športové začiatky

So streľbou začala Veronika ako 15-ročná. K tomuto športu ju priviedol učiteľ na internáte Pavel Bilik. Na lyžiarskom výcviku trávili kvôli zlému počasiu väčšinu času vo vnútri. Bola tam infračervená puška, a tak z nudy začali strieľať. Veronike sa darilo, preto jej učiteľ navrhol, aby sa v škole prihlásila na streľbu.

Streleckú prípravu začala v lete cez prázdniny v športovom streleckom klube Vištuk s trénerom Jozefom Širokým. V druhom roku jej tréner navrhol, aby trénovala aj počas školského roka. Veroniku to postupne viedlo k tomu, že sa začala zúčastňovať na súťažiach spolu so zdravými strelcami.

Účasť na paralympiádach

Postupne sa začala zúčastňovať na pretekoch v zahraničí, hoci spočiatku sa musela deliť o pušku so svojím trénerom Jozefom Širokým. V 16 rokoch absolvovala svoju prvú paralympiádu v Sydney, kde však skončila predposledná.

Na ďalšej paralympiáde v Aténach sa už umiestnila niekde v strede a v roku 2008 priniesla zo svojej tretej paralympiády v Pekingu prvé zlato.

Z postihnutého dievčaťa sa zrazu stala uznávaná športovkyňa. Začala chodiť na rôzne akcie, rozhovory v televízii, besedy, navštevovala školy a pod. Veroniku tiež prijali do Športového centra polície ako profesionálnu strelkyňu, kde sa začala stretávať so skutočnými profesionálnymi športovcami a olympijskými medailistami.

Nasledovala paralympiáda v Londýne (bronz), v Riu (2 x zlato, 1 x striebro) a posledná v Tokiu, odkiaľ prišla tiež so zlatou medailou.

My v redakcii Veronike taktiež gratulujeme k úspechom a k výhre z Tokia a želáme jej veľa úspechov v ďalšej kariére.

Zdroj: FB OZ “Lepšie Vinohrady”

Zdroj: FB OZ “Lepšie Vinohrady”

Zdroj: FB OZ “Lepšie Vinohrady”

Zdroj: paralympic.org

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: paralympic.org, sport.aktuality.sk, webnoviny.sk, FB OZ "Lepšie Vinohrady"
Zdieľať na Facebooku