05.12.2021, meniny má
2. októbra 2019

Veteránsky poklad, ktorý uzrel svetlo sveta po dlhých 18 rokoch, ukrýva fascinujúci príbeh Seredčana

reklama

„Príbeh opisuje život Štefana K., narodeného v roku 1921. Pochádzal zo Zavaru, ale k nášmu mestu mal veľmi blízko. Zo Serede pochádzala veľká časť jeho rodiny, hlavne jeho bratranci, s ktorými v našom meste veľmi rád trávil čas. V Seredi našiel svoj domov po 26 rokoch života v zahraničí.“

Písal sa rok 1966, keď sa Štefan so svojou manželkou Helenou rozhodli splniť si svoj sen. Štefan miloval cestovanie a chcel okúsiť život v inej krajine. Pre svoju ďalšiu časť života si vybrali Spojené štáty americké, mesto New York. Vďaka Štefanovej rodine, ktorá žila v Rakúsku, ich cesta za novým životom začala vo Viedni. Zaujímavosťou je, že v Amerike žil jeho bratranec, ktorý mu pomohol zamestnať sa v jednej nemeckej fabrike. Popri každodennej práci sa manželia celých päť rokov venovali vzdelávaniu, aby sa neskôr mohli stať americkými občanmi. Osud im, bohužiaľ, nepriviedol do manželstva potomkov, no ani to im nezabránilo žiť svoj život naplno.

Štefan sa po niekoľkých rokoch rozhodol, že prácu v továrni opustí. Vďaka svojej pracovitosti a chuti učiť sa nové veci prešiel skúškami a dostal prácu na protidrogovom oddelení v menšom okrsku v New Yorku. V 70. rokoch bolo toto povolanie veľmi nebezpečné. Pri prestrelke policajtov s tamojším gangom prišlo o život osem Štefanových kolegov. O jeho živote možno rozhodla angína, kvôli ktorej v ten deň neprišiel do práce. Hneď na druhý deň po tejto tragédii odovzdal svoj odznak a zbraň. Koniec je niekedy ale nový začiatok.

Certifikát General Motors Corporation

Štefan bol veľmi pracovitý a ambiciózny človek s podnikateľským duchom. Preto sa rozhodol skúsiť šťastie a začal podnikať na vlastnú päsť. Keďže v tom čase už bol občanom USA, založiť si firmu nebol veľký problém. Ako milovník áut sa rozhodol, že bude obchodovať s nemeckými autami značky Mercedes. Helena mu s biznisom pomáhala a počet zamestnancov vo firme sa rozrastal. Firme sa darilo a ekonomická situácia krajiny im k tomu pomáhala.

S rokmi strávenými v Amerike pribúdal aj Štefanov a Helenin vek. Rozhodli sa, že svoju jeseň života chcú stráviť s rodinou na Slovensku. A tak sa v roku 1992 vrátili späť domov do Serede. Americký sen manželov trval krásnych 26 rokov.

Štefanova najväčšia hmotná spomienka

Aj napriek tomu, že Štefan mal slabosť hlavne na nemecké autá, svoj americký život chcel podčiarknuť niečím poriadne americkým. V roku 1977 si dal na zákazku vyrobiť svoj vysnívaný Pontiac. Táto automobilka bola založená v roku 1926 v meste Detroit, Michigan. V roku 2009 vyrobila svoje posledné vozidlo a zanikla.

Imidžové auto, typické pre americké dobové filmy, si Štefan okamžite obľúbil. Auto mu prirástlo k srdcu natoľko, že sa rozhodol previezť si túto mohutnú spomienku na Ameriku domov. Zabezpečil si prepravu v lodnom kontajneri a auto sa bezpečne dostalo na Slovensko.

Štefan bol veľký pedant. K autu si viedol záznamy o všetkých opravách, ktoré sú k dispozícii dodnes. V New Yorku si dokonca nakúpil všetky náhradné diely a súčiastky, ak by sa mu náhodou štvorkolesový miláčik na Slovensku pokazil.

Úspešný Seredčan zomrel v roku 2000 ako 79-ročný. Po jeho smrti zostal Pontiac ukrytý v garáži, odkedy ho tam sám Štefan naposledy zaparkoval. Jeho milovaná manželka Helena zomrela v roku 2014.

V sobotu 22. septembra tento klenot po neuveriteľných 18 rokoch opäť uzrel svetlo sveta a my sme boli pri tom, ako sa ho podarilo naštartovať.

„Sme veľmi radi, že si auto našlo nového majiteľa, u ktorého bude v dobrých rukách. Som si istá, že aj ujo by sa tešil, že príbeh jeho klenotu pokračuje ďalej. A čo je najkrajšie, že zostane v Seredi.” Silvia J., neter pôvodného majiteľa auta Štefana K., ktorej ďakujeme za poskytnutie informácií.

Pontiac zaparkovaný v garáži

A ako bude osud Pontiaca pokračovať?

Nový majiteľ je členom Veteran Car Clubu Sereď. Veterán bude k nahliadnutiu v múzeu historických vozidiel – Oldtimer múzeu v Seredi. Neplánuje na ňom robiť žiadne výrazné renovácie okrem opráv, ktoré sú nevyhnutné, nakoľko sa na aute skoro 20 rokov nejazdilo. Pôvodný stav vozidla však ostane zachovaný.

„Kúpiť na Slovensku vozidlo americkej produkcie bez akéhokoľvek cestovania, sledovania inzerátov, starostí s odhlasovaním a prevozom, po prvom majiteľovi, s nízkym počtom odjazdených míľ, v pôvodnom stave a s dokumentáciou o takmer každej vykonanej oprave od prvého uvedenia vozidla do prevádzky je naozaj výnimočné. Jeho technický stav, zadokladovaný pôvod a originálne doklady o opravách ho robia jedinečným.“ Odborník na historické vozidlá.

Typ vozidla: Pontiac Lemans Sport Coupé 3,8L V6
Rok výroby: 1977
Motor: štvortaktný, kvapalinou chladený
Prevodovka: automatická, turbo hydromatic, trojstupňová
Brzdy: kotúčové kvapalinové, s posilňovačom
Strecha: otvárateľná, automatická
Dlžka vozidla: 5.283 metra
Váha: 1,6 t

Páčil sa vám tento článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku