19.01.2021, meniny má
4. januára 2021

Vianočné stromčeky končia nielen na skládkach a v spaľovniach. Kedy bude prebiehať ich zber v Seredi?

Vianočné stromčeky končia nielen na skládkach a v spaľovniach. Kedy bude prebiehať ich zber v Seredi?
Zdroj: zahradkar.pluska.sk/trend.sk
reklama

Vianočný stromček je tradičným symbolom Vianoc, bez ktorého si tieto sviatky nevieme ani predstaviť.

Živý vianočný stromček má výrazne menšiu uhlíkovú stopu ako umelý stromček. Jeho ďalšou výhodou je, že po tom, čo doslúži, sa z neho stane biologicky rozložiteľný odpad.

Zásadnou otázkou však ostáva, čo so stromčekom po Vianociach? „Môžete ho narezať na menšie kúsky a použiť do kompostu. Efektívnejšie je však ho nasekať na drobné kusy, spracovať v drviči a rozsypať po záhrade. Ďalším variantom recyklácie je jeho spálenie,“ radí Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady spoločnosti Hornbach.

Slováci nemusia svoj prírodný vianočný stromček vyhodiť do komunálneho odpadu. Po celom Slovensku práve prebieha zber vianočných stromčekov, ktoré samosprávy a firmy použijú na ďalšie spracovanie.

Z vianočných stromčekov nábytok

Vianočné stromčeky môžu ľudia, ktorým záleží na životnom prostredí, po Novom roku odovzdávať na recykláciu aj pred obchodným domom IKEA v Bratislave. Otázne však je, či prinesenie stromčekov umožní sprísnený lockdown.

Nábytkársky koncern IKEA bude zbierať vianočné stromčeky a drevo z nich použije na výrobu nového nábytku. Informovala o tom spoločnosť. Vianočné stromčeky bude zbierať na pôvodnom mieste ich predaja, teda pred nábytkárskym obchodným domom v Bratislave. Zber sa realizuje od 2. do 15. januára 2021.

Nábytkárstvo upozornilo, že je dôležité, aby bol odovzdávaný stromček očistený od všetkých ozdôb a kovových predmetov. „Pred Vianocami sme vypredali všetkých 8 400 kusov stromčekov. Očakávame, že tradične nám ich stovky zákazníkov privezú naspäť,“ uviedla riaditeľka obchodného domu na Slovensku Lucia Klečková. Použité vianočné stromčeky zbiera nábytkárstvo každý rok, avšak doteraz boli využívané ako biomasa.

Nové časti nábytku by zo stromčekov mohli byť vyrobené vo februári 2021. Používanie recyklovaného materiálu nielenže redukuje množstvo odpadu, ktorý by skončil na skládkach a v spaľovniach, ale aj znižuje tlak vyvíjaný na prírodné zdroje. Vďaka správnemu hospodáreniu s týmito zdrojmi vieme prispieť k zníženiu našej uhlíkovej stopy,“ okomentovala líderka pre udržateľnosť spoločnosti Anna Šimončičová.

Zdroj: ikea.com

Recyklácia

Ako vyčíslila spoločnosť, na jeden kubický meter drevotrieskovej dosky je potrebných asi 140 vianočných stromčekov. Vianočné stromčeky budú tvoriť iba malú časť výrobných kapacít nábytkárstva, spoločnosť sa však chce stať cirkulárnou a k tomu prispieva aj recyklácia stromčekov.

„Vážime si drevo a chceme ho získavať zodpovedne a udržateľne. Hoci vianočné stromčeky budú tvoriť z hľadiska našich výrobných kapacít marginálny podiel, vždy sa snažíme podporiť projekty, pomocou ktorých dôjde k efektívnejšiemu využitiu prírodných zdrojov,“ odôvodnil V. Matúšek.

Na Slovensku ide o prvú takúto iniciatívu švédskeho nábytkára. Na jednu policovú skriňu použije približne desať stromčekov.

Zber živých stromčekov v Seredi

Aj v Seredi prebieha každý rok po Vianociach zber vianočných stromčekov. Tento rok sa uskutoční v dňoch:

  • pondelok 11. 1. 2021,
  • utorok 12. 1. 2021,
  • pondelok 18. 1. 2021,
  • utorok 19. 1. 2021.

Nepotrebné živé vianočné stromčeky z domácností treba nechať voľne vyložené pri kontajnerovom stojisku. Majitelia ich nemusia rezať ani lámať, stačí precízne odzdobenie.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: sered.sk, ikea.com
Zdieľať na Facebooku