15.01.2021, meniny má
24. novembra 2020

Videli ste už novú vianočnú známku od Slovenskej pošty? Jej dizajn sa vracia k tradičnému slovenskému remeslu

Videli ste už novú vianočnú známku od Slovenskej pošty? Jej dizajn sa vracia k tradičnému slovenskému remeslu
Zdroj: seredsity.sk/pofis.sk
reklama

Slovenská poštová známková tvorba sa môže pýšiť tým, že patrí medzi svetové špičky. Jej výtvory majú umeleckú hodnotu, čo dokazujú aj mnohé získané ocenenia, ako napríklad 1. miesto v súťaži o najkrajšiu známku sveta v roku 2014 v Madride. Nezaháľali ani pred blížiacimi sa Vianocami a pripravili si niečo naozaj špeciálne.

Oživenie kultúrneho dedičstva

Slovenská pošta vydala novú poštovú známku s názvom Vianoce 2020: Tradičná slovenská modrotlač. Jej námetom je detail modrotlačovej tkaniny s motívom vianočnej hviezdy.

„V 20. storočí začala ručne vyrábaná modrotlač zaostávať za masovou produkciou textilných fabrík. Napriek tomu bola ešte v polovici 20. storočia na Slovensku činná dvadsiatka vidieckych modrotlačových dielní. Nosenie tradičného odevu bolo vo viacerých oblastiach stále živé, a keďže remeselní modrotlačiari prispôsobovali sortiment svojich výrobkov konkrétnej cieľovej skupine, napriek vyšším cenám dokázali prežiť,“ povedal Tomáš Mikolaj z Ústredia ľudovej umeleckej tvorby.

Spoločne so známkou vychádza aj obálka s motívom zástery z modrotlačovej tkaniny a na FDC pečiatke je vyobrazený kvetinový motív. Na poštovej známke sa nachádza aj špecifický symbol T2 50g, ktorého označenie zodpovedá cene 65 centov. Autorom známky a pečiatky je grafický dizajnér Adrian Ferda.

Zdroj: postoveznamky.sk

Pošlite svojim známym novú pohľadnicu

Okrem toho Slovenská pošta vydáva aj celinovú pohľadnicu s natlačenou známkou na adresnej strane, ktorá je identická s novým vianočným prevedením. Motívom obrazovej časti je detail modrotlačovej tkaniny a kúpiť si ju môžete za 1,05 eura.

Tomáš Mikolaj doplnil: „Po roku 1989 sa so zmenou ekonomických podmienok otvoril trh. Pomôcť dnešným výrobcom môže popri ÚĽUV-e, ktorý tento rok slávi 75. výročie vzniku, hádam aj prestížny zápis slovenskej modrotlače do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO v roku 2018.“

Je skvelé, že si takto môžeme priniesť kúsok histórie do súčasnosti, a navyše v krásnom mimoriadnom spracovaní, ktoré stojí za obdiv.

Zdroj: pofis.sk

Zdroj: pofis.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: posta.sk
Zdieľať na Facebooku