15.01.2021, meniny má
25. novembra 2020

Vieme, ktoré projekty získali od Trnavskej župy finančnú podporu. Seredčania sa môžu tešiť na skrášlenie verejných priestorov

Vieme, ktoré projekty získali od Trnavskej župy finančnú podporu. Seredčania sa môžu tešiť na skrášlenie verejných priestorov
Zdroj: seredsity.sk/dolnastreda.sk/seredskí skauti
reklama

Prednedávnom sme vás informovali o 2. ročníku Participatívneho rozpočtu Trnavskej župy,  ktorého cieľom je podporiť občianske a komunitné projekty. Pre túto skvelú príležitosť sa rozhodli spojiť svoje sily seredskí skauti, OZ Vodný hrad a KC PRIESTOR a prihlásili sa aj projekty z Dolnej Stredy či Šintavy.

V tomto ročníku sa do hlasovania zapojilo vyše 20 000 hlasujúcich. Na základe výsledkov rozhodovania bude v tomto ročníku realizovaných 57 občianskych a komunitných projektov naprieč celým krajom. Kompletné výsledky nájdete na tomto odkaze. A teraz sa spoločne pozrime na to, ktoré projekty zo Serede a okolia  dostanú finančnú podporu na ich realizáciu.

Čistá príroda – čisté brehy v okolí vôd

V našom okrese sa na prvom mieste umiestnil projekt Čistá príroda – čisté brehy v okolí vôd, s ktorým prišiel Slovenský rybársky zväz, mestská organizácia Sereď. Ich cieľom je vyčistiť prírodu a brehy vodných plôch od čiernych skládok a odpadu. Keďže spravujú vodné plochy v okolí rieky Váh, odstavné ramená a štrkoviská v katastrálnom území mesta Sereď, obce Šintava a obce Dolná Streda, s odpadom v tomto okolí sa stretávajú často. Tento problém trápi obyvateľov už dlho a je načase to zmeniť. Kvalita životného prostredia by sa tak spoločným úsilím mala zlepšiť.

ZDROJ: TVORIMEKRAJ.HLASOBCANOV.SK

Náučný chodník „Seredské lodné mlyny – zabudnutá história“

Na druhom mieste sa umiestnil projekt Náučný chodník „Seredské lodné mlyny – zabudnutá história“, s ktorým prišlo OZ Vodný hrad. Ich cieľom je skrášliť nábrežie Váhu s pridanou hodnotou. Popri prechádzke si tak budeme môcť prečítať o histórii lodných mlynov, ktoré boli v minulosti neoddeliteľnou súčasťou Serede. Chcú tak naviazať na projekt seredských skautov, ktorých cieľom je tento verejný priestor premeniť na oddychovú zónu. Infotabule tak zachovajú významnú časť našej histórie pre ďalšie generácie.

Zdroj: KC Priestor

Oddychová zóna – nábrežie Garbiarska

Hneď za nimi sa na treťom mieste umiestnil projekt seredských skautov s názvom Oddychová zóna – nábrežie Garbiarska. Dokonca sa im podarilo získať aj grant od Slovenskej sporiteľne. Táto lokalita by sa mala zmeniť na novú atraktívnu oddychovú zónu, ktorá nebude slúžiť len obyvateľom okolitých bytových domov, ale celému mestu.

Seredčania všetkých vekových skupín si tak budú môcť dopriať relax na nábreží Váhu s vybudovanými chodníkmi, ohniskom a prvkami drobnej architektúry. Projekt má za cieľ spojiť všetkých aktívnych ľudí, ktorým nie je náš verejný priestor ľahostajný.

Zdroj: Seredskí skauti

Komunitná záhrada v Šintave

Uspieť sa podarilo aj projektu Komunitná záhrada v Šintave, s ktorým prišlo Rodičovské združenie pri Základnej škole s materskou školou kráľa Svätopluka v Šintave v spolupráci s vedením školy. Chátrajúce priestory školských políčok budú môcť deti využívať na účely vzdelávania, oddychu a pestovania.

Nápaditým prvkom by mal byť hmyzí hotel a nádoby na zber dažďovej vody. Žiakov určite v letných mesiacoch poteší aj altánok s ohniskom, ktorý budú môcť využívať aj ostatní obyvatelia obce (záhradkári, dôchodcovia, mamičky s deťmi…).

ZDROJ: TVORIMEKRAJ.HLASOBCANOV.SK

 

Ovocné zastávky na cyklotrase

Zrealizovaná bude aj druhá etapa ovocných zastávok na cyklotrase, s ktorou prišlo OZ Záhradkárov a ochrancov prírody v Dolnej Strede. Podarilo sa im umiestniť na 8. mieste. Na projekte začali pracovať už minulý rok, no vďaka ohlasom návštevníkom budú môcť pokračovať v jeho zlepšovaní. Tešiť sa môžeme na výsadbu ďalších stromov, zatrávnenie plochy, doplnenie lavičiek, smetných nádob, osvetlenie zastávok a cyklotrasy.

Zdroj: dolnastreda.sk

Žiaľ, napriek obrovskej podpore projektu Sereď 2.0 sa KC PRIESTORU nepodarilo získať finančnú podporu. Od umiestnenia na vyššej priečke ich delilo len pár hlasov. Nie nadarmo sa hovorí, že na každom hlase záleží. Napriek tomu ich táto správa neodradila, práve naopak. Zeleň, krásu a človečinu majú v pláne priniesť do PRIESTORu aj v roku 2021.

Obyvatelia Serede, Šintavy a Dolnej Stredy tak majú dôvod na radosť, keďže z 9 podporených projektov je až 5 z nášho okolia. Dokazuje to, že sa medzi nami nachádza mnoho skvelých ľudí, ktorým záleží na pohode spoluobčanov a kvalite nášho životného prostredia.

Zdroj: tvorimekraj.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: tvorimekraj.sk
Zdieľať na Facebooku