Dovoľujeme si tvrdiť, že každý dnes už pozná osobu, ktorá prekonala COVID-19. Väčšina ľudí toto ochorenie však prekonala, chvalabohu, doma a nemuseli byť v nemocnici, poprípade na pľúcnej ventilácii. Mnoho z nás pozná ľudí, ktorí tomuto ochoreniu podľahli. Medzi vážnym a stabilizovaným stavom je totiž len veľmi tenká hranica. Viete, aká je prvá a hlavne overená pomoc pri domácej liečbe COVID-19? V článku sa dozviete všetky odporúčania.
Väčšina pacientov s ochorením COVID-19 sa lieči v domácom prostredí a choroba u nich môže prebiehať s nepríjemnými príznakmi. Priamo na liečbu COVID-19 nie sú bez lekárskeho predpisu dostupné žiadne lieky, kauzálna liečba je zatiaľ stále nemožná. Pri ľahkom či miernom priebehu ochorenia však v domácej liečbe môžete siahnuť po viacerých voľnopredajných liekoch, ktoré zmierňujú a potláčajú príznaky.
Bez lekárskeho predpisu sú dostupné viaceré lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylovej (tá však nie je vhodná pre deti do 15 rokov). Je možné použiť aj lieky s obsahom naproxenu a diklofenaku. Pri vysokých horúčkach je vhodné zníženie telesnej teploty pomocou vlažnej sprchy.
Kým paracetamol nemá protizápalový účinok, ostatné menované liečivá ho majú a na základe niektorých štúdií sa ukazuje užitočnosť ich podania vo včasných fázach infekcie, pri ktorej dokážu znížiť rozvoj zápalového procesu, zabrániť komplikáciám a zlepšiť prognózu pacientov. Paracetamol sa s ostatnými liečivami môže kombinovať, avšak kombinácie ostatných protizápalových liekov neposkytujú zásadný prospech v porovnaní s výskytom nežiaducich účinkov.
U všetkých týchto liečiv je dôležité správne dávkovanie, pričom v praxi sa paradoxne stretávame hlavne s poddávkovaním, výnimočne so zbytočnými kombináciami viacerých liečiv.
zdroj: novycas.sk
Ešte pred silnejším rozvinutím príznakov ochorenia je vhodné užívať lieky s obsahom ambroxolu alebo bromhhexinu, ktoré okrem toho, že podporujú vylučovanie a zriedenie hlienu, v laboratórnych podmienkach preukázali schopnosť znížiť prienik vírusu do buniek, avšak v tomto smere prebiehajú ďalšie štúdie. Dospelí užívajú 24 – 48 mg bromhexinu rozdelených do troch dávok resp. 60 – 75 mg ambroxolu denne.
V lekárenskej praxi je dostupné veľké množstvo lokálne účinkujúcich liekov v rôznych formách – kloktadlá, spreje či žuvacie tablety. Obsahujú lokálne účinkujúce dezinfekčné látky a lokálne anestetiká.
Na tiesňovú linku 155 volajte v prípade kolapsového stavu, problémov s dýchaním napríklad, keď sa neviete poriadne nadýchnuť, prípadne neviete dokončiť vetu, pretože sa zadýchavate.
hvorecky.sk