19.04.2024, meniny má
13. februára 2021

Viete, ako postupovať pri domácej liečbe COVID-19? Pripravili sme pre vás základné odporúčania

Viete, ako postupovať pri domácej liečbe COVID-19? Pripravili sme pre vás základné odporúčania
Zdroj: teraz.sk
reklama

Dovoľujeme si tvrdiť, že každý dnes už pozná osobu, ktorá prekonala COVID-19. Väčšina ľudí toto ochorenie však prekonala, chvalabohu, doma a nemuseli byť v nemocnici, poprípade na pľúcnej ventilácii. Mnoho z nás pozná ľudí, ktorí tomuto ochoreniu podľahli. Medzi vážnym a stabilizovaným stavom je totiž len veľmi tenká hranica. Viete, aká je prvá a hlavne overená pomoc pri domácej liečbe COVID-19? V článku sa dozviete všetky odporúčania.

Väčšina pacientov s ochorením COVID-19 sa lieči v domácom prostredí a choroba u nich môže prebiehať s nepríjemnými príznakmi. Priamo na liečbu COVID-19 nie sú bez lekárskeho predpisu dostupné žiadne lieky, kauzálna liečba je zatiaľ stále nemožná. Pri ľahkom či miernom priebehu ochorenia však v domácej liečbe môžete siahnuť po viacerých voľnopredajných liekoch, ktoré zmierňujú a potláčajú príznaky.

Šéf lekárnikov a jeho odporúčania

Aké sú rady šéfa lekárnikov zo Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa? Základom liečby je podľa neho užívanie vitamínu C, vitamínu D a zinku, ktoré pomáhajú štandardnej funkcii imunitného systému. Potrebný je pokoj, ľahká, vyvážená a výživná strava, zvýšený príjem tekutín a dostatočné vetranie miestnosti pacienta. Pri tráviacich problémoch, ako sú hnačky a zvracanie, je vhodné s lekárom konzultovať doplnenie (prípadne dočasnú náhradu stravy) nutrične kompletnou tekutou výživou.

Horúčka a bolesť

Bez lekárskeho predpisu sú dostupné viaceré lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylovej (tá však nie je vhodná pre deti do 15 rokov). Je možné použiť aj lieky s obsahom naproxenu a diklofenaku. Pri vysokých horúčkach je vhodné zníženie telesnej teploty pomocou vlažnej sprchy.

Kým paracetamol nemá protizápalový účinok, ostatné menované liečivá ho majú a na základe niektorých štúdií sa ukazuje užitočnosť ich podania vo včasných fázach infekcie, pri ktorej dokážu znížiť rozvoj zápalového procesu, zabrániť komplikáciám a zlepšiť prognózu pacientov. Paracetamol sa s ostatnými liečivami môže kombinovať, avšak kombinácie ostatných protizápalových liekov neposkytujú zásadný prospech v porovnaní s výskytom nežiaducich účinkov.

reklama

U všetkých týchto liečiv je dôležité správne dávkovanie, pričom v praxi sa paradoxne stretávame hlavne s poddávkovaním, výnimočne so zbytočnými kombináciami viacerých liečiv.

Dávkovanie u dospelých

  • Paracetamol: 10 – 15 mg/kg telesnej hmotnosti, maximálne 4 x 1 000 mg v priebehu 24 hodín.
  • Ibuprofen: 400 mg minimálne v štvorhodinových intervaloch, denná dávka by nemala prekročiť 1 200 mg.
  • Kyselina acetylsalicylová: 500 – 1 000 mg v 4 – 8 hodinových intervaloch, maximálne 4 gramy denne.
  • Naproxen: 275 mg sa podáva 2 – 3 x denne.
  • Diklofenak: 25 – 50 mg sa podáva 3 – 4 x denne, pričom denná dávka by nemala prekročiť 150 mg.

zdroj: novycas.sk

Trápi vás kašeľ?

Ešte pred silnejším rozvinutím príznakov ochorenia je vhodné užívať lieky s obsahom ambroxolu alebo bromhhexinu, ktoré okrem toho, že podporujú vylučovanie a zriedenie hlienu, v laboratórnych podmienkach preukázali schopnosť znížiť prienik vírusu do buniek, avšak v tomto smere prebiehajú ďalšie štúdie. Dospelí užívajú 24 – 48 mg bromhexinu rozdelených do troch dávok resp. 60 – 75 mg ambroxolu denne.

Pri rozvinutom suchom kašli, čo je častý príznak ochorenia, je vhodné podávať antitusiká, ktoré sú dostupné v rôznych liekových formách. Avšak, niektoré výskumy poukazujú na to, že často užívané antitusikum dextrometrofan môže spôsoobať zhoršenie infekcie, preto je vhodnejšie konzultovať iné vhodné a dostupné liečivá.

Bolesť hrdla

V lekárenskej praxi je dostupné veľké množstvo lokálne účinkujúcich liekov v rôznych formách – kloktadlá, spreje či žuvacie tablety. Obsahujú lokálne účinkujúce dezinfekčné látky a lokálne anestetiká.

Užívanie lokálnych dezinficiencií, ako iódovaný povidón, chlorhexidin, benzydamín a iných jednak zníži bolestivé pocity pacienta, ale zároveň redukuje nákazlivosť vydychovanými kvapôčkami.

Keď je potrebná tiesňová linka

Na tiesňovú linku 155 volajte v prípade kolapsového stavu, problémov s dýchaním napríklad, keď sa neviete poriadne nadýchnuť, prípadne neviete dokončiť vetu, pretože sa zadýchavate.

Verejná lekáreň je aj v čase pandémie najdostupnejšie zdravotnícke zariadenie, v ktorom sa v každom okamihu nachádza kvalifikovaný odborník vo všetkých oblastiach tzv. samoliečenia. Všetky uvedené odporúčania je preto vhodné konzultovať s ohľadom na individuálne aspekty konkrétneho pacienta.

hvorecky.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva SR
Zdieľať na Facebooku