Vedeli ste o tom, že v rámci Nitrianskej vinohradníckej oblasti existuje Šintavský vinohradnícky rajón? Patria doňho tieto obce a mestá: Alekšince, Báb, Hájske, Horná Kráľová, Jarok, Lehota, Lukáčovce, Močenok, Pata, Pusté Sady, Rišňovce, Rumanová, Sereď, Šintava, Šoporňa, Veľké Zálužie a Vinohrady nad Váhom.
Nielen to dokazuje, že v Šintave má vinárstvo dlhú tradíciu. Šintavské vína od miestnych vinárov sa úspešne umiestňujú v rôznych lokálnych či regionálnych súťažiach a na ochutnávkach vín. Napríklad na Báhonskej výstave vín získali 1-krát zlato, 3-krát striebro a 6-krát bronz.
Ak sa chcete aj sami presvedčiť o kvalitách šintavských vín, Vinohradnícky a vinársky spolok VVS Šintava vás všetkých srdečne pozýva na otvorenie Expozície histórie vinohradníctva a vinárstva už túto nedeľu 8. mája 2022 o 15.00 hod. spojené s ochutnávkou vín. Expozícia je prístupná v priestoroch spolku, ktoré sa nachádzajú pod Obecným úradom v Šintave.
V nasledujúcich riadkoch by sme vám však radi priblížili aj to, ako si vinári v Šintave založili svoj spolok, čomu sa venujú a aké majú ciele do budúcna.
Keď sa po roku 1989 začala na Slovensku rozvíjať vínna kultúra, vinohradnícke spoločnosti a producenti vína sa snažili prezentovať svoj región a svoje vína. Organizovali sa dni otvorených pivníc, vínne cesty či putovania za vínom, spojené, samozrejme, aj s ochutnávkou vín.
Milovníkom vína v Šintave sa tieto aktivity tiež zapáčili, a tak sa mladí aj starší vinári začali pestovaniu hrozna a výrobe vlastného vína venovať vo väčšom rozsahu. Pri spoločných posedeniach a ochutnávkach vín sa postupne rozvíjala myšlienka založenia vinohradníckeho spolku v Šintave.
Nápad to bol dobrý, ale realizácia bola zložitejšia. Šintavskí vinári dali časom dokopy prípravný výbor, ktorý sa pustil do napĺňania tejto krásnej myšlienky. Dňa 14. novembra 2019 bol Vinohradnícky a vinársky spolok VVS Šintava zaregistrovaný na Ministerstve vnútra SR ako občianske združenie. Jeho cieľom je obnova, udržanie a rozvoj vinohradníckej a vinárskej tradície a malých vinohradníkov a vinárov v Šintave, vzdelávanie a prezentácia verejnosti.
V priebehu roka 2020 sa do novovzniknutého spolku prihlásilo 16 členov a tento počet zostáva zatiaľ nezmenený. Spočiatku sa členovia schádzali vo Farskom pastoračnom centre v Šintave, ale chceli mať svoje vlastné priestory.
V tomto smere im vyšla v ústrety starostka obce Stanislava Režnáková, ktorá spolku ponúkla dlhodobo nevyužívané pivničné priestory pod obecným úradom. Starší obyvatelia Šintavy ich poznajú ako bývalý Klub SZM. A čo môže byť vhodnejšie pre vinárov ako „pivnička“?
Pred členmi spolku však stálo veľa práce. Nakoľko boli tieto priestory dlho opustené a nevyužívané, ich stav tomu aj zodpovedal. Ale ako sú zvyknutí na prácu vo vinici, tak aj tu sa s chuťou pustili do práce.
Pivnicu najskôr celú vyčistili, na steny naniesli novú omietku, urobili nové schody, osadili zábradlie a tiež vynovili „typickú“ pivničnú klenbu. Okrem toho osadili klimatizáciu, na pivničný strop zavesili hrady, vstup do pivničky opatrili krásnymi drevenými dverami, ktoré vyrobil člen spolku, a sami si zo starých dosiek vyrobili stoly.
Členovia spolku odpracovali na príprave vlastných priestorov klubu približne 700 brigádnických hodín. Po dokončení prác bol klub Vinohradníckeho a vinárskeho spolku VVS Šintava slávnostne otvorený 20. novembra 2021.
Keďže členské príspevky nestačili na pokrytie výdavkov, spolok sa v roku 2020 prihlásil s projektom História vinárstva v Šintave do Participatívneho rozpočtu Trnavského kraja, žiaľ, neúspešne. V roku 2021 to vyskúšali znova, ale namiesto požadovanej sumy na projekt vo výške 5 000 eur dostali iba 500 eur.
Vďaka podpore pani starostky a Obecného zastupiteľstva obce Šintava sa však dielo podarilo úspešne dokončiť. Prispeli aj sponzori Martin Mihálik, Štefan Koričanský st., Tomáš Javor a Miloš Hracho, ktorým chcú členovia spolku aj touto cestou poďakovať za pomoc.
Veľká vďaka patrí aj ďalším obyvateľom Šintavy, ktorí prispeli k vytvoreniu Expozície histórie vinohradníctva a vinárstva darovaním listín, fotografií a historických artefaktov – rôznych nástrojov, prístrojov a náradia spojených s vinohradníckou a vinárskou prácou.
Súčasťou expozície je aj brožúra Šintava, súčasť histórie vinohradníctva na Slovensku, venovaná histórii vinohradníctva v Šintave. Jej autormi sú predseda spolku Peter Miklošík a jeho dcéra Zuzana Mandáková, ktorí pred časom vydali aj knihu Šintavské obrázky a zaujímavosti: minulosť a súčasnosť.
A na záver pár slov od predsedu spolku Petra Miklošíka: „Všetkým, ktorí prispeli k vytvoreniu tohto diela, patrí naša srdečná vďaka. Verím, že bude slúžiť na posilnenie povedomia a hrdosti našich občanov na svoju obec a k výchove mladej generácie k zachovávaniu tradícií našich otcov v pestovaní viniča a výrobe vína. Do budúcnosti by som si prial, aby bol klub využívaný aj na malé spoločenské aktivity v rámci našej obce.“