24.06.2024, meniny má
11. novembra 2022

Absolútnou víťazkou Ceny Dionýza Iľkoviča je učiteľka Mariana Straková z Gymnázia Vojtecha Mihálika v Seredi

Absolútnou víťazkou Ceny Dionýza Iľkoviča je učiteľka Mariana Straková z Gymnázia Vojtecha Mihálika v Seredi
Absolútna víťazka Mariana Straková (uprostred). Zdroje: eduworld.sk/seredsity.sk
reklama

Pravidelne udeľovaná Cena Dionýza Iľkoviča od Nadácie Dionýza Iľkoviča pozná tohtoročného víťaza. Je ňou učiteľka Mariana Straková, ktorá pôsobí na Gymnáziu Vojtecha Mihálika v Seredi.

Ocenenie si prevzala vo štvrtok 10. novembra 2022 z rúk štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Slavomíra Partilu. Pani učiteľke Mariane Strakovej gratulujeme a prajeme veľa úspechov.

Ocenenie Dionýza Iľkoviča

Ide o ocenenie, ktoré môžu získať pedagógovia a nepedagogickí pracovníci za ich odovzdávanie vedomostí mladým ľuďom aj nad rámec bežného vyučovania. Viacerí vnímajú túto prácu ako životné poslanie. Veria, že zo žiakov môžu spraviť významné osobnosti a úspešných vedcov.

Cieľom ocenenia je zviditeľniť, verejne oceniť a dať odmenu najlepším učiteľom a učiteľkám zameraným na prírodné vedy, ktorí sa venujú talentovaným deťom aj mimo bežného vyučovania.

reklama

Ako sa vyjadril predseda poroty, vedecký pracovník Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied Martin Plesch, opakovane od učiteľov počúvajú, ako citlivo vnímajú, keď sa im dostane spoločenského uznania, ktoré je na Slovensku stále skôr výnimočné. „Želali by sme si, aby sa to zmenilo, k čomu chceme aj udeľovaním Ceny Dionýza Ilkoviča prispieť,“ dodal pre eduworld.sk.

Víťazka – učiteľka Mariana Straková

Učiteľka biológie a chémie Mariana Straková pracuje na Gymnáziu Vojtecha Mihálika v Seredi. Ako sa vyjadrila pre nadaciadi.sk„Práca vedca ma vždy lákala a myslela som si, že to bude moje životné naplnenie. Postupne som zistila, že mojím poslaním je učiť. Teším sa, keď sa z mojich žiakov stanú vedci a ja sa vidím v nich.“ Baví ju každý deň so žiakmi a napĺňa ju, keď sa jej darí rozvíjať talent žiakov, ktorých učí.

Absolútna víťazka Mariana Straková (uprostred). Zdroj: eduworld.sk

Absolútna víťazka Mariana Straková (uprostred). Zdroj: eduworld.sk

Už počas prvého roku pôsobenia na gymnáziu sa jej podarilo so študentmi dostať do štátneho kola v biologickej olympiáde. To jej slúžilo ako motivácia na otvorenie biologického krúžku už nasledujúci rok. Významný okamih v jej kariére bolo stretnutie s Jaroslavom Ferencom, ktorého zaujímala biologická olympiáda. Tomu sa podarilo zúčastniť sa jedenástich medzinárodných olympiád, z ktorých si odniesol deväť medailí.

Podľa úspešnej učiteľky prírodné vedy vysvetľujú dianie v nás a okolo nás. Hovorila o tom, že najväčším ocenením sú pochvaly od študentov. Podarilo sa im získať 13 medailí na celoslovenských a medzinárodných olympiádach a tiež jedno špeciálne ocenenie.

Pani učiteľka získala pred touto cenou aj iné vyznamenania. V roku 2019 to bola Cena Trnavského samosprávneho kraja za osobitný prínos k rozvoju regiónu. V roku 2020 išlo o Malú medailu Svätého Gorazda za dlhoročnú prácu s nadanými a talentovanými žiakmi, ktorú jej udelilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Víťazka Mariana Straková (uprostred). Zdroj: eduworld.sk

Víťazka Mariana Straková (uprostred). Zdroj: eduworld.sk

Gymnázium Vojtecha Mihálika v Seredi. Zdroj: seredsity.sk

Gymnázium Vojtecha Mihálika v Seredi. Zdroj: seredsity.sk

Zdroje: nadaciadi.sk, eduworld.sk
Zdieľať na Facebooku