17.05.2021, meniny má
27. apríla 2021

Vláda opäť predĺžila núdzový stav, zrušiť by sa však malo testovanie na školách

Vláda opäť predĺžila núdzový stav, zrušiť by sa však malo testovanie na školách
Zdroj: tyzden.sk/novycas.sk
reklama

Od pondelka 19. apríla 2021 sú otvorené nielen obchody a služby, ale povolili sa aj bohoslužby a v školských laviciach už sedia deti. Povolený je taktiež pohyb v prírode aj mimo okresu. Otvorené sú tiež hotely a penzióny (bez reštaurácií), zoologické a botanické záhrady či múzeá.

Naďalej je zakázané stretávať sa s ľuďmi mimo vašej domácnosti a nedostanete sa do kina či do divadla. Hromadné podujatia majú obmedzenie na šesť ľudí a organizátori musia mať povolenie od hygienikov. Otvorené však budú po novom už aj terasy či fitness centrá.

Doteraz sme mali povolené vychádzať len do 20.00 hod., tento čas sa však posunie o hodinu. Podľa nových nariadení tak máme „večierku“ od 21.00 hod. Tento čas začne platiť od 29. apríla 2021. Na Facebooku to oznámil minister práce Milan Krajniak, pričom ide o výsledok včerajšieho rokovania vlády.

Množstvo noviniek

Počas najbližšej doby (cca jeden mesiac) sa očakáva zrušenie antigénových testov. Ak sa však niekde na Slovensku objaví nejaké ohnisko nákazy koronavírusom, bude sa v ňom testovať štandardnými PCR testami. Minister zdravotníctva uviedol, že antigénové testovanie je zbytočné. Podľa informácií vychádzal z odporúčania odborníkov.

Namiesto testov plánuje v budúcnosti využiť všetky doposiaľ získané aj nové dostupné dáta a podľa nich sledovať doteraz vzniknuté aj novovzniknuté ohniská.

Od 3. mája sa ruší testovanie detí

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa zúčastňujú od pondelka 19. apríla 2021 prezenčného vyučovania. Svoje brány otvorili aj školy v našom meste ZŠ Jana Amosa Komenského, ZŠ Juraja Fándlyho a Cirkevná ZŠ sv. Cyrila a Metoda.

Podmienkou nástupu bol negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní. Niektorým rodičom aj v našom meste sa však nepozdáva testovanie ich detí. Hnevá ich hlavne to, že negatívny test deti potrebujú každých sedem dní. Vzniklo preto mnoho skupín či protestných udalostí, členovia ktorých chodia každé ráno pred brány škôl s vyrobenými transparentmi. Možno aj táto skutočnosť dopomohla k tomu, že od 3. mája 2021 sa testovanie na školách ruší. Nahradí sa intervenčným testovaním v školských zariadeniach okrem testovania v čiernych okresoch podľa COVID automatu.

Predlžuje sa núdzový stav

V pondelok večer vláda rokovala od 20.00 hod. Schválila napríklad aj predĺženie núdzového stavu. Ten sa predĺžil o ďalších 30 dní, teda až do 29. mája. V zmysle zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny alebo krízy musí o jeho predĺžení ešte rozhodnúť Národná rada Slovenskej republiky. Urobiť tak má do 20 dní od predĺženia.

Vláda vyhlásila núdzový stav uznesením ešte 30. septembra minulého roka. Platil od 1. októbra 2020 na 45 dní. Následne ho vládny kabinet viackrát predlžoval. Naposledy bol predĺžený minulý mesiac, keď odsúhlasili jeho predĺženie na 40 dní s účinnosťou od 20. marca.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: FB Milan Krajniak, startitup.sk
Zdieľať na Facebooku