Včerajšie opatrenia, ktoré vláda schválila, zahŕňajú aj nosenie respirátorov. V MHD aj v obchodoch bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Vo všetkých interiéroch bude respirátor povinný od 15. marca. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško. Na ochranu dýchania pred vírusmi sú určené respirátory a ochranné pomôcky s typom filtra aspoň FFP2 (trieda ochrany filtrom P2) alebo FFP3 (trieda ochrany filtrom P3).
Slovenská vláda z dôvodu pandémie COVID-19 rozhodla o povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest (nos a ústa) pomocou rúška, respirátora bez výdychového ventilu, šálu či šatky, a to na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy. Predmetnú vyhlášku si prečítate na stránke ministerstva vnútra.
Látkové rúška, svojpomocne doma ušité masky, šály a šatky určite chránia naše dýchacie cesty. Avšak, pokiaľ neprešli testovaním, nevieme, s akou úspešnosťou nás chránia. Napriek tomu všetky respirátory, ktoré sú predávané v Európskej únii, musia vyhovovať norme EN 149:2001 + A1:2009, ktorá zaručuje ich filtračnú schopnosť. Tá je vyjadrená označením FFP1, FFP2 alebo FFP3, kedy FFP3 poskytuje najvyššiu ochranu.
Filtračné triedy sa líšia podľa miery priepustnosti jemných častíc. To znamená, koľko častíc s priemernou veľkosťou 0,6 mikrometra respirátor zachytí na svojom filtračnom médiu. Poznáme triedy:
zdroj: pekneruska.sk
Pred pandémiou sa rúško zvyklo používať vtedy, ak bol človek chorý a nechcel nakaziť okolie. Rúško zadržiava pomocou filtračnej vrstvy vykašľané alebo kýchnuté infekčné „mikrokvapôčky“, ktoré sa tým pádom neprenášajú ďalej do okolia. Týmto sa znižovalo riziko šírenia infekcie.
Keďže si pri koronavíruse SARS-CoV-2 nemôžeme byť (bez vykonania PCR testu) istí, či sme alebo nie sme nakazení, logicky sa chirurgické alebo látkové rúško začalo používať popri ďalších hygienických opatreniach na zamedzenie šírenia vírusu. Jeho výhodou je nízka cena, prípadne nie je problém si ho vyrobiť.
Častým problém pri rúškach je, že na tvári dobre netesnia a vzduch sa z okolia ľahko dostane cez vzniknuté medzierky priamo do dýchacích ciest. Preto treba dbať na čím lepšie utesnenie a hlavne hygienu rúška.
Je nutné, aby respirátor tesne priliehal k tvári. Páni by mali byť oholení, aby častice neprenikali cez medzery vzniknuté kvôli brade.