12.04.2021, meniny má
1. marca 2021

Vláda schválila nosenie respirátorov FFP2. Aký je rozdiel medzi respirátorom a rúškom?

Vláda schválila nosenie respirátorov FFP2. Aký je rozdiel medzi respirátorom a rúškom?
Zdroj: solik.sk/akcnemamy.sk
reklama

Včerajšie opatrenia, ktoré vláda schválila, zahŕňajú aj nosenie respirátorov. V MHD aj v obchodoch bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Vo všetkých interiéroch bude respirátor povinný od 15. marca. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško. Na ochranu dýchania pred vírusmi sú určené respirátory a ochranné pomôcky s typom filtra aspoň FFP2 (trieda ochrany filtrom P2) alebo FFP3 (trieda ochrany filtrom P3).

Slovenská vláda z dôvodu pandémie COVID-19 rozhodla o povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest (nos a ústa) pomocou rúška, respirátora bez výdychového ventilu, šálu či šatky, a to na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy. Predmetnú vyhlášku si prečítate na stránke ministerstva vnútra.

Musia vyhovovať norme

Látkové rúška, svojpomocne doma ušité masky, šály a šatky určite chránia naše dýchacie cesty. Avšak, pokiaľ neprešli testovaním, nevieme, s akou úspešnosťou nás chránia. Napriek tomu všetky respirátory, ktoré sú predávané v Európskej únii, musia vyhovovať norme EN 149:2001 + A1:2009, ktorá zaručuje ich filtračnú schopnosť. Tá je vyjadrená označením FFP1, FFP2 alebo FFP3, kedy FFP3 poskytuje najvyššiu ochranu.

Podľa čoho ich delíme

Filtračné triedy sa líšia podľa miery priepustnosti jemných častíc. To znamená, koľko častíc s priemernou veľkosťou 0,6 mikrometra respirátor zachytí na svojom filtračnom médiu. Poznáme triedy:

  • Respirátor FFP1 nás chráni pred netoxickými väčšími pevnými časticami, ako sú prach a peľ. Odfiltrujú minimálne 80 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Ide o najnižšiu ochranu.
  • Respirátor FFP2 chráni pred organickými a anorganickými časticami. To sú napríklad ľahko toxické častice, plesne, baktérie. Sú odporúčané ako ochrana pred koronavírusom. Respirátory FFP2 zachytia min. 94 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Ako alternatíva k respirátoru FFP2 sa často uvádzajú respirátory KN 95 alebo N95, ktoré ale neprešli EÚ testami a nemôžu byť považované za rovnocenné FFP2.
  • Respirátor FFP3 zachytí minimálne 99 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Dokážu filtrovať jedovaté aj rádioaktívne pevné častice a vodné aerosóly, vírusy, baktérie a plesne. Ide o najvyššiu ochranu, ktorú možno respirátorom získať. Podobne ako pri FFP2, aj pre FFP3 respirátory sa uvádza „alternatíva“ v podobe respirátorov KN 100 (Čína) alebo N100 (USA). Tie však opäť neprešli testom.

zdroj: pekneruska.sk

Ako nás chráni rúško?

Pred pandémiou sa rúško zvyklo používať vtedy, ak bol človek chorý a nechcel nakaziť okolie. Rúško zadržiava pomocou filtračnej vrstvy vykašľané alebo kýchnuté infekčné „mikrokvapôčky“, ktoré sa tým pádom neprenášajú ďalej do okolia. Týmto sa znižovalo riziko šírenia infekcie.

Keďže si pri koronavíruse SARS-CoV-2 nemôžeme byť (bez vykonania PCR testu) istí, či sme alebo nie sme nakazení, logicky sa chirurgické alebo látkové rúško začalo používať popri ďalších hygienických opatreniach na zamedzenie šírenia vírusu. Jeho výhodou je nízka cena, prípadne nie je problém si ho vyrobiť.

Častým problém pri rúškach je, že na tvári dobre netesnia a vzduch sa z okolia ľahko dostane cez vzniknuté medzierky priamo do dýchacích ciest. Preto treba dbať na čím lepšie utesnenie a hlavne hygienu rúška.

Čo kontrolovať pri kúpe respirátora?

  • obchodné meno alebo ochrannú známku výrobcu dovozcu (ak existuje),
  • typové číslo,
  • číslo a rok zverejnenia normy (EN 149:2001),
  • symbol podľa zodpovedajúcej triedy (FFP1/FFP2/FFP3),
  • písmeno D (dolomitový prach) – písmeno D sa uvádza len vtedy, ak respirátor vyhovel skúške zanášania,
  • označenie CE a identifikačné číslo notifikovanej osoby.

Je nutné, aby respirátor tesne priliehal k tvári. Páni by mali byť oholení, aby častice neprenikali cez medzery vzniknuté kvôli brade.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: solik.sk
Zdieľať na Facebooku