21.10.2021, meniny má
17. júna 2021

Vláda schválila nové rozdelenia okresov podľa covid automatu. Voľné opatrenia sú až v 17 z nich

Vláda schválila nové rozdelenia okresov podľa covid automatu. Voľné opatrenia sú až v 17 z nich
Zdroj: Michal Dinga/webnoviny.sk
reklama

Covid automat je vytvorený systém pre monitorovanie vývoja epidémie a prijímanie protiepidemických opatrení. Toto všetko prebieha v závislosti od intenzity šírenia SARSCoV-2 (Covid-19). Celonárodné kritéria poukazujú na celkovú situáciu na Slovensku a záťaž na systém ako taký. V podstate ide o to, koľko máme celkovo hospitalizovaných pacientov, koľko máme denne prípadov, či trend narastá, alebo klesá. Spoločne tieto kritériá ukazujú, aká minimálna sada opatrení platí na celom území Slovenska.

Regionálne indikátory automatu sú akousi nadstavbou pre celonárodnú úroveň. Národná úroveň teda tvorí minimálnu sadu opatrení a následne regionálne charakteristiky sprísňujú opatrenia podľa potreby. Ak teda na národnej úrovni platí prvý stupeň varovania, tak platia minimálne opatrenia z prvého stupňa varovania. Pokiaľ je však konkrétny okres vyhodnotený ako tretí stupeň varovania, pre daný okres platia tieto, prísnejšie, pravidlá.

Systém je tvorený na regionálnych úrovniach, aby opatrenia mohli byť čo najadresnejšie a predišlo sa záťaži v regiónoch, kde môžu byť opatrenia miernejšie.

Nové rozdelenia okresov

Vláda schválila včera nové rozdelenie slovenských okresov v rámci covid automatu od najbližšieho pondelka.Celá krajina sa presunie do novej farby, a to do žltej. Pre regionálne rozdelenie platí, že už len dva okresy sú červené (Myjava), resp. ružové (Kysucké Nové Mesto). Zvyšok Slovenska je v troch fázach, ktoré sú najlepšie: zelená, žltá, a oranžová.

Najviac je zelených okresov. V tých sú už opatrenia veľmi zjemnené. Napríklad na kultúrnych podujatiach môže byť až 1 000 ľudí v exteriéri, do interiérov ľuďom stačí rúško.

V zelenej farbe bude 17 okresov

Medzi zelené okresy po novom patria: Banská Bystrica, Brezno, Dunajská Streda, Kežmarok, Komárno, Nitra, Poltár, Púchov, Sabinov, Šaľa, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Turčianske Teplice, Veľký Krtíš a Zlaté Moravce.

Žlté okresy sú: Bardejov, Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Bratislava V, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Hlohovec, Ilava, Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV, Košice-okolie, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Senec, Snina, Trebišov, Trenčín, Tvrdošín, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

V oranžovej farbe bude 15 okresov: Bánovce nad Bebravou, Banská Štiavnica, Čadca, Gelnica, Humenné, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Ružomberok, Senica, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trnava a Vranov nad Topľou.

Rozhoduje sa o vypnutí automatu?

Podľa premiéra Hegera je dnes ešte veľmi predčasné hovoriť o vypnutí covid automatu. O tom sa bude rozhodovať až vtedy, kým nebudeme mať všetky okresy zelené, prinajhoršom žlté. Epidemiologické opatrenia by pre celú republiku mali byť podľa premiéra Eduarda Hegera zrozumiteľné a takisto ľahko zapamätateľné. Upozornil Slovákov, že ani zďaleka sa ešte neskončil pretrvávajúci boj s pandémiou nového koronavírusu. Všetky aktuálne opatrenia vo svojom okrese si môžete skontrolovať cez aplikáciu automat.gov.sk.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: refresher.sk, automat.gov.sk
Zdieľať na Facebooku