24.04.2024, meniny má
24. marca 2021

Vlna masových deportácií Židov do koncentračných táborov bola spustená pred 79 rokmi. Pietna spomienka sa uskutoční v Poprade

Vlna masových deportácií Židov do koncentračných táborov bola spustená pred 79 rokmi. Pietna spomienka sa uskutoční v Poprade
Zdroj: pravda.sk/FB Múzeum holokaustu v Seredi
reklama

Múzeum holokaustu v Seredi vzdá vo štvrtok 25. marca 2021 úctu obetiam prvého transportu a všetkým obetiam holokaustu na pietnej spomienke v Poprade. Tento dátum bude v histórii navždy zapísaný ako čierny deň, kedy bol vykonaný prvý transport Židov zo Slovenska.

Od spustenia masovej deportácie Židov predstaviteľmi vojnového slovenského štátu uplynie už 79 rokov. Transporty viedli do koncentračných a vyhladzovacích táborov na území okupovaného Poľska. 

Tisíc dní tyranstva

Vlna deportácií sa začala dievčenským transportom z Popradu do koncentračného tábora Auschwitz. Spolu bolo vypravených až 57 transportov, v ktorých sa nachádzalo 57 752 Židov. 

„Slovenská republika dobrovoľne prešla k vysídľovaniu svojich občanov židovského pôvodu a za každého z nich zaplatila Tretej ríši poplatok 500 mariek. Prvú vlnu deportácií z roku 1942 prežilo len niekoľko sto ľudí. Fyzicky a psychicky ich týrali takmer tisíc dní, počas ktorých mohli byť každú chvíľu zavraždení. Inými slovami, prežiť znamenalo zázrak,“ povedal vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok. 

reklama

Mrazivá výpoveď pozostalej

O hrôzach a neľudských podmienkach, ktoré museli trpieť v koncentračných táboroch, svedčia slová Laury Španíkovej. Z tisícky žien prvého transportu žije dodnes ako jediná. 

„Ostrihali nás dohola. Dali nám prúžkované šaty a dreváky. Tie dreváky veľmi ošúchali nohu. Kto nemohol mašírovať, toho zastrelili. Tak ja som zobrala dreváky do ruky, zem bola ešte ľadová a išla som bosá. Každá práca bola veľmi namáhavá. Dážď na nás padal od rána do večera a my sme museli pracovať. Človek chcel žiť. Ešte stále chcel žiť. Celú moju rodinu zobrali. Dozvedela som sa, že im vykopali jamu a strieľali. Padali do tej jamy. Kto bol strelený mal šťastie, kto nebol strelený, padol aj tak (…).“

Prebehne za prítomnosti organizátorov

Pietna spomienka sa uskutoční na železničnej stanici v Poprade pod záštitou Milana Majerského – predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Okrem Múzea holokaustu v Seredi sa jej zúčastnia aj predstavitelia Prešovského samosprávneho kraja, Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku, Veľvyslanectvo štátu Izrael v Slovenskej republike, Mesto Poprad a Tatranská galéria v Poprade.

Verejnosť sa pre súčasnú pandemickú situáciu súvisiacu s ochorením COVID-19 nemôže pietnej spomienky zúčastniť.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi
Zdieľať na Facebooku