07.07.2020, meniny má
2. apríla 2019

Vypočujte si nový mužský hlas železníc, ktorý vás bude sprevádzať na ceste vlakom

Vypočujte si nový mužský hlas železníc, ktorý vás bude sprevádzať na ceste vlakom
ZDROJ: PEXELS.COM
reklama

„Osobný vlak Železničnej spoločnosti Slovensko zo smeru Trnava, ktorý pokračuje smer Križovany nad Dudváhom, Sereď, Gáň a Galanta, príde na koľaj číslo 4…“ Aj vám sa pri čítaní tejto vety ozýva v hlave ženský hlas sprevádzaný tradičnou znelkou? Uchovajte si ho v pamäti, pretože sa to čoskoro zmení. ŽSR sa po čase rozhodli zmeniť typickú nahrávku a ženský hlas vymenili za mužský, ktorý sa rokmi mení menej. 

Čo je hlavným dôvodom?

„Keďže ženský hlas má sklon meniť sa, tentokrát padol výber na mužského hlásateľa. K zmene hlasu prispieva aj vek, na základe ktorého sa hlas po čase skresľuje. Keď sa za sebou pustia dve nahrávky, pričom jedna je zo súčasnosti a druhá ma 20 rokov, môžu byť rozdielne v intonácii, výške hlasu, rýchlosti, nálade či farbe hlasu a pre poslucháča to môže vyznieť ako dve rôzne nahrávky,“ vysvetľuje  pre Dobré noviny hovorca Železníc Slovenskej republiky Michal Lukáč. Hlas nahrali spôsobom, že cestujúci by teraz nemali rozoznať fakt, že jednotlivé nahrávky sú vytvorené zo samostatne postrihaných sekvencií.

Kto nahradí ženský hlas?

Za zaujímavým a hlbokým hlasom sa skrýva Jan Homolka, člen Bábkového divadla Žilina. Vo výberovom konaní uspel ešte v roku 2017. Nahrávanie prebiehalo v nahrávacom štúdiu v Brne a jeho samotné spracovanie trvalo skoro rok. Zvuková nahrávka mala premiéru v septembri minulého roka na stanici Žilina a následne po ďalšom testovaní sa spustila na úseku Trenčianske Bohuslavice – Púchov. Podľa dostupných informácií by mali tento rok prejsť zmenou všetky stanice na Slovensku, ktoré sú vybavené informačným systémom INISS. Tento systém fungujúci už 22 rokov zabezpečuje audiovizuálne informovanie v osobnej vlakovej doprave.

Ukážku hlasovej nahrávky Jana Homolku si môžete vypočuť tu:


Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: dobrenoviny.sk
zsr.sk
Zdieľať na Facebooku