Prednedávnom sme vám priniesli článok o výsadbe lúčnych kvetov, ku ktorému nás inšpiroval magistrát mesta Jihlava. Vaše pozitívne ohlasy nám dali za pravdu, že Seredčanom by sa takýto projekt páčil. Náš starší článok si viete prečítať na tomto odkaze.
V Jihlave sa lúčne kvety začali vysádzať už pred troma rokmi a tento nápad medzičasom prevzalo už niekoľko miest aj na Slovensku. Takáto výsadba má okrem dekoračného účelu pomôcť klesajúcej rozmanitosti druhov hmyzu a prilákať motýle.
V neďalekej Trnave (podobne ako v Jihlave) pristupujú k výsadbe lúčnych kvetov už tretí rok. Napriek suchej a horúcej klíme, ktorá sťažuje udržiavanie lúčnych porastov, sa mesto snaží aplikovať mestskú zeleň priateľskú k vymierajúcim opeľovačom – včelám a čmeliakom. Trnavčania sa tento rok môžu tešiť na záhony letničiek, dvojročiek a trvaliek na Študentskej ulici, na Tajovského, Čajkovského, na Hospodárskej a na ďalších miestach. Okrem toho sa v Trnave každoročne pripravuje výsadba mobilných záhonov v centre mesta na Trojičnom námestí.
Vedenie Karlovej Vsi vybralo v tejto bratislavskej mestskej časti trávniky, ktoré zostanú nepokosené, aby na nich mohli prirodzene vyrásť a rozkvitnúť lúčne kvety. V týchto záhonoch nájdu útočisko rôzne druhy hmyzu a motýľov, no predovšetkým včely, ktoré postupne vymierajú. Nepokosené plochy zároveň vytvárajú biokoridory, ktorými môžu migrovať napríklad ježkovia alebo iné živočíchy.
Pretože počet včiel neustále klesá, vo viacerých slovenských mestách vrátane Karlovej Vsi sa rozšíril projekt Mestské včely. Organizácie Živica a Greenpeace začali osádzať včelie úle na strechách budov, nakoľko včely nemusia žiť iba na vidieku. A kúsok divokej prírody v mestách pomôže aj tomuto projektu.
Mesto Prievidza už v minulosti pristúpilo na podobnú iniciatívu a nechalo časť parku Skotňa nepokosenú. Tento rok sa však rozhodli pre opačné riešenie. Trávnaté plochy budú síce pokosené, no určité mestské plochy zostanú nedotknuté a vysejú sa na nich lúčne kvety. Prievidza sa rozhodla pre výsev viacerých druhov kvetín, aby tieto plochy kvitli od jari až do neskorej jesene. Tým chcú zachovať biodiverzitu prírody, pretože hmyz reaguje práve na pestrosť kvetov.
Prijali by ste výsadbu lúčnych kvetov aj v Seredi? Budeme radi, ak nám do komentára napíšete váš názor. Samozrejme, že nechceme mať mesto plné vysokej trávy a divokej prírody, no vedeli by sme si predstaviť zopár miest, ktoré by takáto výsadba skrášlila a zároveň by pomohla prežiť viacerým druhom hmyzu. Navrhovali by sme napríklad miesta pri Progrese, hokejke alebo v okolí všetkých škôl.