31.05.2023, meniny má
11. januára 2019

Vznikla vám daň z nehnuteľnosti alebo za psa? Toto je termín daňového priznania pre Seredčanov

reklama

Pomaly, ale isto sa blíži obdobie daňových priznaní a s nimi spojenej a často otravnej byrokracie. Daň z nehnuteľnosti alebo daň za psa si musíte vysporiadať už v tomto mesiaci. Z tohto dôvodu mesto Sereď ako správca miestnej dane oznamuje daňovníkom, ktorým vznikla alebo zanikla daň z nehnuteľnosti alebo daň za psa počas minulého roku 2018, aby svoje daňové priznania odovzdali na oddelení daní a poplatkov mestského úradu do 31. januára 2019.

Koho sa tieto dane týkajú?

Začnime nehnuteľnosťami. Táto daň sa na vás vzťahuje v prípade, ak ste v roku 2018 kúpili, zdedili alebo predali nehnuteľnosť. Nezabúdajte! K podaniu daňového priznania je potrebné predložiť k nahliadnutiu list vlastníctva alebo rozhodnutie o povolení vkladu vydané správou katastra o vzniku nadobudnutia nehnuteľnosti (kúpa, darovanie) alebo o zániku nehnuteľnosti (predaj, darovanie). Všetky ďalšie potrebné informácie nájdete na tomto odkaze.

Majitelia štvornohých miláčikov to majú jednoduchšie. Vlastnili ste počas roka 2018 psa staršieho ako 6 mesiacov? Ak áno, platíte daň. To, či budete mať riadne alebo čiastkové daňové priznanie, si viete preveriť priamo u zamestnancov mestského úradu na správe daní, stačí ak kliknete tu.

Okrem vzniku daňovej povinnosti vám mohol vzniknúť aj nárok na zníženie dane z nehnuteľnosti. Týka sa občanov, ktorí k 1. januáru 2019 nadobudli vek 65 rokov a neuplatnili si zníženie už v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, ďalej občanov v hmotnej núdzi a tiež občanov s ťažkým zdravotným postihnutím. Zníženie dane si môžete uplatniť v lehote na podanie daňového priznania rovnako do 31. januára 2019.

reklama

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: www.novinky.sered.sk
Zdieľať na Facebooku