01.10.2022, meniny má
8. októbra 2021

Zahrajte sa s deťmi jesenné hry. Prinášame vám 13 Montessori aktivít s gaštanmi, ktoré podporia ich motoriku, kreativitu a trpezlivosť

Zahrajte sa s deťmi jesenné hry. Prinášame vám 13 Montessori aktivít s gaštanmi, ktoré podporia ich motoriku, kreativitu a trpezlivosť
Zdroj: pixabay.com/dran.webnoviny.sk/eduworld.sk
reklama

Klasická aktivita, ktorú si pamätáme z detstva, je vyrábanie rôznych postavičiek z gaštanov a špáratiek. Je tu jeseň a s ňou aj obdobie gaštanov. Každý rok sledujeme už od jari, ako rastú listy, kvitnú krásne voňavé kvety, odkvitajú, ako sa na stromoch zjavujú prvé chlpaté guľôčky, až nakoniec príde ten veľký deň, kedy deti objavia na prechádzke prvé zrelé plody popadané na zemi a víťazoslávne si ich pchajú do vrecka či ruksaku.

Počasie nám zatiaľ praje, preto nezabudnite aj vy zobrať deti na prechádzku a nazbierať gaštany. Okrem zábavy potom môžete vyrobiť aj nádhernú výzdobu, z ktorej budú mať deti veľkú radosť. Existuje však oveľa viac zábavných aktivít pre deti s použitím týchto hnedých guličiek jesene. Pozrite si niekoľko inšpirácií obohatenýcho techniku Montessori.

Čo je Montessori?

Montessori pedagogika je alternatívna a svetovo uznávaná metodická sústava. Skladá sa z filozofie rozvoja dieťaťa a z konkrétnych praktických postupov s pomôckami. Vznikla na základe pozorovaní Marie Montessori o vývine detí v ranom veku. Základné heslo Montessori filozofie znie:

„Pomôž mi, aby som to dokázal sám.“

reklama

Hlavnou myšlienkou inšpiratívnej Marie Montessori bolo, že ak dokážeme výchovou formovať sebavedomé, slobodne uvažujúce a tvorivé deti, vyrastú z nich sebavedomí, slobodne uvažujúci a tvoriví dospelí. Toto všetko sa snažila Maria premietnuť do svojho prístupu k deťom a učenia.

Jedlé vs. nejedlé gaštany

Na začiatku je vhodné vysvetliť deťom rozdiel medzi jedlým a nejedlým druhom gaštanov. Počas prechádzky mestom ľahko natrafíte na stánky s pečenými gaštanmi, ktoré vždy rozvoniavajú celým okolím.

Je dôležité deťom vysvetliť, že voľne rastúce gaštany nájdené v parku asi nie sú s najväčšou pravdepodobnosťou jedlé a ide o Pagaštan konský. Porovnávajte listy a ich žilnatinu, kvety, rôznu štruktúru obalu, z ktorého gaštany vypadnú, atď.

13 montessori aktivít s gaštanmi, zahrajte sa spolu s deťmi jesenné hry

Zdroj: najmama.aktuality.sk

Gaštanový bazén

Asi každý dieťa miluje hru s bazénom plným loptičiek? Môžete tak vyskúšať zužitkovať aj gaštany a pripraviť deťom masážny pobyt medzi gaštanmi, ale ich množstvo musí byť výrazne väčšie ako obvykle.

Precvičenie motoriky a trpezlivosti detí

Na precvičenie motoriky a trpezlivosti detí je výborná táto aktivita. Do jednej nádoby nasypte nazbierané gaštany a pomocou veľkej kuchynskej pinzety – klieští preložte všetky gaštany do prázdnej nádoby vedľa. Malou obmenou môže byť napríklad vkladanie gaštanov pomocou veľkej pinzety do jamiek plechu na muffiny alebo papierových košíčkov.

Ako basketball

Presnosť a silu pohybu si deti nacvičia pomocou hádzania gaštanov do koša. Skúste začať s malými vzdialenosťami a postupne ich zväčšujte. Nezabudnite si počítať body za vydarené pokusy alebo za najdlhšiu vzdialenosť hodu.

Triedenie gaštanov pre menších

Pre menšie detičky môžete vyrobiť krabice s dierami rôznych veľkostí, do ktorých môžu vtláčať potrebné veľkosti gaštanov. Ak už vedia pochopiť rovnaké farby, gaštany môžete namočiť do farby, rovnakou farbou označíte aj krabicu s dierou a farebná zábava párovania farieb je na svete.

Chytanie rýb

Ktoré deti nemajú radi hry s vodou? Na túto aktivitu vám stačí vedro, lavór alebo väčšia miska a voda. Do nádoby nalejete vodu, do ktorej nasypete gaštany. Lovíte ich pomocou malého sitka na čaj, sieťky na motýle alebo použijete akvaristickú sieťku.

Farebné bodkovanie

Táto aktivita podporuje kreativitu malých umelcov a maliarov. Vytiahnite farby a pustite sa veselo do odtláčania gaštanov na papier. Stačí naniesť trochu farby na gaštan a bodkovať o dušu.

Maľované gaštany

S väčšími detičkami sa dá maľovanie farbami na papier spojiť s maľovaním na gaštany. Pre začiatok môžete začať s maľovaním výraznými fixami, vhodnými na popis CD alebo textilu, najlepšie bielej farby, ktoré budú na hnedom gaštane viditeľné.

Alternatíva pre malé princezné môže byť hra na výrobu diamantov. Gaštany najskôr celé nafarbite, potrite lepidlom a posypte trblietkami a flitrami. Výsledný efekt bude naozaj oslňujúci.

15 super aktivít s gaštanmi - Overenedetmi.sk

Kde je gaštan?

Poznáte hru z detstva „Teplo – zima?“ Ak nie, pointa je tá, že gaštan tajne schováte a potom navigujete hľadajúceho iba slovami  TEPLO a ZIMA. Keď sa hľadajúci priblíži k ukrytému gaštanu, poviete TEPLEJŠIE – TEPLO, keď sa vzdiali, poviete ZIMA.

Kto nazbiera viac?

Táto hra spočíva v tom, kto nazbiera počas pobytu v parku najviac gaštanov. Deti sú zároveň na vzduchu a sú v pohybe. Aktivita podporuje u detí súťaživosť.

Tvorivé dielne

Gaštany sú ideálne na akékoľvek tvorenie, stavanie typických postavičiek s pomocou zápaliek, lepenie na kartón do rôznych tvarov a obrazcov, vyrábanie vencov z gaštanov lepených na polystyrénový základ atď…

Ako sme tvorili z gaštanov

Zdroj: 3mamy.sk

Tvorenie z gaštanov si deti vždy veľmi užívajú

Zdroj: najmama.aktuality.sk

Gaštanové korále

Pre väčšie parádnice je tu zábava v podobe navliekania gaštanov na nitku. Pracovať treba veľmi opatrne, najlepšie s pomocou dospelého, ktorý prepichne všetky gaštany pomocou veľkej ihly.

Škola hrou

S gaštanmi sa dá aj čo to naučiť. Ak na ne napíšete písmená abecedy, môžete z nich skladať slová a neskôr aj celé vety. Ak vymeníte písmená za číslice, dostanete sa zasa k počtom a príkladom na jednoduché počítanie príkladov z matematiky.

Nech si už zvolíte akúkoľvek formu zábavy s gaštanmi, myslite na to, že už aj obyčajné nosenie pár kusov vo vrecku dokáže človeka upokojiť obyčajným držaním v dlani. Tieto malé jesenné guľôčky v sebe totiž skrývajú hmatové, zábavné aj vzdelávacie vlastnosti.

Zdroj: tesco.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: najmama.aktuality.sk, montessorikids.sk, eduworld.sk
Zdieľať na Facebooku