13.07.2020, meniny má
9. februára 2020

Zajtra udrie silný vietor! Víchrica Sabine neobíde ani galantský okres

Zajtra udrie silný vietor! Víchrica Sabine neobíde ani galantský okres
Zdroj: cas.sk
reklama

V januári 2007 pustošil Európu orkán Kyrill, ktorý si vyžiadal 48 obetí. Tohtoročnou hrozbou pre Európu je víchrica Sabine, resp. Ciara, ktorá už v noci úradovala na Britských ostrovoch. Udrela vetrom o sile hurikánu a rýchlosťou až 129 km/h. V mnohých častiach Británie bola dočasne pozastavená premávka vlakov, trajektov aj dopravných lietadiel a boli zrušené niektoré športové podujatia.

Postupne sa presúva

Už dnes večer by mala Sabine naplno zasiahnuť Nemecko. Meteorológovia tu vydali výstrahu 3. stupňa a nakoľko pre čoraz extrémnejšie javy zaviedli v Nemecku štvorstupňovú škálu výstrah, práve pre juhozápad Nemecka platí výstraha 4. stupňa.

V Česku začne vietor silnieť v noci na pondelok, no jeho najväčšia sila sa očakáva na čele postupujúceho studeného frontu. Ten sa zajtra ráno bude nachádzať nad západným Českom, okolo 9.00 hod. postúpi Prahou a napoludnie sa už bude nachádzať nad Moravou. Českí meteorológovia aktualizovali výstrahu pre celú západnú polovicu Česka na najvyšší 3. stupeň. Platí od zajtrajšieho rána až do poludnia a varuje práve pred postupom studeného frontu.

Zajtra na obed už na Slovensku

V pondelok 10. februára zhruba od 12.00 hod. začne na našom území cez Záhorie postupovať smerom k juhovýchodu studený front. Na jeho čele sa očakávajú najsilnejšie poryvy vetra, no samotný postup studeného frontu prinesie na naše územie aj búrky. Pred studeným frontom bude totiž do našej oblasti prúdiť veľmi teplý vzduch, kedy môžu teploty na našom území stúpnuť až nad 15 °C. Za ním sa však presúva chladnejšia vzduchová hmota a tento teplotný kontrast spôsobí výskyt búrok na našom území. Najvyššia pravdepodobnosť výskytu búrok je popoludní na severozápadnom a západnom Slovensku.

Najsilnejší vietor sa očakáva na hrebeňoch hôr a v Podunajskej nížine, a to predovšetkým od 12.00 hod. do 16.00 hod., kedy nárazy vetra môžu dosahovať rýchlosť ojedinele až cez 100 km/h. Studený front by mal naše územie opustiť pred večerom.

Výstraha 2. stupňa platí aj pre okres Galanta

SHMÚ vydal na pondelok výstrahu 2. stupňa pred silným vetrom, ktorá bude platiť od 12.00 do 22.00 h v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. Meteorológovia tu očakávajú výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 85 až 100 km/h a prechodne aj priemernú rýchlosť 60 až 70 km/h.

„Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ upozorňuje SHMÚ.

My sa k upozorneniu SHMÚ pridávame a prosíme vás, aby ste boli zajtra opatrní a ak môžete, vyhnite sa pobytu vonku.

Výstraha na pondelok. Zdroj: shmu.sk

Výstraha na utorok. Zdroj: shmu.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: imeteo.sk, 1.pluska.sk, cas.sk, shmu.sk
Zdieľať na Facebooku