04.06.2023, meniny má
19. júna 2020

Zákaz predaja v nedeľu sa ruší. Od zajtra si tak budete môcť nakúpiť aj v tento deň

Zákaz predaja v nedeľu sa ruší. Od zajtra si tak budete môcť nakúpiť aj v tento deň
Zdroj: sme.sk/dnes24.sk
reklama

Nedeľa sa ako sanitárny deň počas pandémie na Slovensku stala terčom kritiky. Kým jedna skupina ľudí bola za to, aby obchody zostali v nedeľu zatvorené aj po skončení pandémie, druhá skupina jednoznačne obhajovala ich otvorenie.

Epidemiológovia teraz povinnosť sanitácie prehodnotili a od zajtra, t. j. 20. júna 2020, tak už nebude nedeľa povinným sanitárnym dňom. Toto platí pre maloobchodné prevádzky.

Rozhodlo o tom konzílium odborníkov

O zrušení povinnej nedeľnej sanitácie v maloobchodných prevádzkach rozhodovalo konzílium odborníkov a hygienikov a neskôr o tom informoval hlavný hygienik Ján Mikas na dnešnej tlačovej konferencii spolu s premiérom Igorom Matovičom. V praxi to znamená, že od zajtra tak budú môcť byť obchody v nedeľu otvorené.

Sanitárna nedeľa bola zavedená v rámci opatrení v boji proti pandémii koronavírusu. Avšak v poslednej dobe, kedy sa epidemiologická situácia na Slovensku výrazne zlepšila, sa stala terčom kritiky. Ľuďom totiž chýbali nedeľné nákupy a v zatvorení obchodov viac nevideli zmysel.

reklama

Hlavný hygienik Ján Mikas bol verejne požiadaný viacerými poslancami o zrušenie tohto opatrenia. Tí upozorňovali na jeho možnú protiústavnosť, ktorú vidia vo viacerých smeroch. „Máme pochybnosti o tom, že skutočným dôvodom zákazu nedeľného maloobchodného predaja je ochrana verejného zdravia, keďže prevádzky sú povinné vykonávať dezinfekciu a preventívne opatrenia pravidelne aj počas týždňa,“ spresnil poslanec Dostál.

Návrh schválila aj prezidentka

Negatívne sa k situácii pretrvávajúceho zavretia obchodov počas nedele postavila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Vyjadrila sa totiž, že viac nepovažuje obmedzenie nedeľného predaja z dôvodu sanitárneho dňa za primerané a nevidí v tom už nevidí žiadny dôvod. „Po zrušení núdzového stavu je potrebné prehodnotiť, do akej miery platné hygienické a bezpečnostné opatrenia ešte napĺňajú svoj cieľ, ktorým je ochrana zdravia občanov. Každé takéto opatrenie musí byť primerané a dôvodné,“ poznamenala prezidentka Čaputová.

Páči sa Seredčanom tento návrh? Boli ste proti alebo za opätovné otvorenie obchodných prevádzok počas nedele?

zdroj: dnes24.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: zive.sk
Zdieľať na Facebooku