05.12.2021, meniny má
5. novembra 2020

Zamestnanci, budete mať na výber: gastrolístky alebo hotovosť? Novela zákona nebude platiť pre všetkých

Zamestnanci, budete mať na výber: gastrolístky alebo hotovosť? Novela zákona nebude platiť pre všetkých
Zdroj: unsplash.com/mojekysuce.sk
reklama
Gastrolístky alebo hotovosť? Vláda v stredu schválila novelu Zákonníka práce, ktorá rieši práve túto otázku. Od marca budúceho roka budú mať zamestnanci na výber, či si budú chcieť ponechať stravné lístky alebo namiesto toho dostanú hotovosť v rovnakej výške.

Novela sa netýka každého zamestnanca

Zmena nebude platiť pre zamestnancov, ktorým zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie vo vlastnom alebo zmluvnom stravovacom zariadení. Výnimkou sú aj podniky, ktoré už teraz ponúkajú finančný príspevok na stravovanie. Zmena sa tak bude týkať približne 50 % až 60 % zamestnancov v pracovnom pomere.
Minimálna výška gastrolístka je v súčasnosti 3,83 eura. Pokiaľ sa rozhodnete pre finančný príspevok, podmienky budú rovnaké ako pri gastrolístkoch, čiže bude oslobodený od odvodov a daní.

„Stravné poukážky sme vyriešili v zmysle programového vyhlásenia vlády. Každý zamestnanec si na úvod vyberie, či chce gastrolístok, alebo finančný príspevok. A toto rozhodnutie bude môcť raz za 12 mesiacov zmeniť,“ uviedol minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Svoju voľbu tak budú môcť zamestnanci zmeniť najmenej raz do roka. Zamestnávatelia majú povinnosť určiť lehotu na výber zo strany zamestnanca.

Zamestnávatelia majú pár pripomienok

Podľa zamestnávateľských zväzov by sa na forme platby mali dohodnúť odbory a zamestnanecká rada alebo väčšina zamestnancov. Podľa Jána Solíka, prezidenta Združenia podnikateľov Slovenska, sa znenie zákona zrejme ešte bude meniť.

„Zamestnávatelia súčasne vyzývajú aj odbory, aby konečne začali hájiť záujmy zamestnancov a nepodieľali sa na zachovaní biznisu pre emitentov na úkor tých, ktorých záujem by mali hájiť,“ uvádza sa v tlačovej správe. Emitenti by podľa zamestnávateľov mali mať provízie limitované do výšky 2 % pri predaji, ale aj spätnom výkupe.

A ako sa rozhodnete vy? Prijali by ste radšej gastrolístky alebo finančnú hotovosť? Dajte nám vedieť v komentároch.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: startitup.sk, teraz.sk, cas.sk
Zdieľať na Facebooku