19.04.2024, meniny má
3. novembra 2018

Zámok v Hlohovci otvára svoje brány už tento víkend. Opravy trvali 5 rokov a aký je výsledok?

Zámok v Hlohovci otvára svoje brány už tento víkend. Opravy trvali 5 rokov a aký je výsledok?
ZDROJ: SITA/MARTIN HAVRAN
reklama

Ak ste milovníkmi histórie v našom regióne, máme pre vás dobrú správu. Už tento víkend sa pre verejnosť otvára prvá zrekonštruovaná časť tohto historického zámku.

Prvá etapa rekonštrukcie zámku v Hlohovci je úspešne ukončená. Široká verejnosť je pozvaná na otvárací víkend, kde uvidíte zrekonštruované priestory najvýznamnejšej pamiatky v meste Hlohovec. Brány zámku sa otvoria 3. a 4. novembra od 10:00 – 15:00. Vstup je zdarma a všetci ste srdečne vítaní.

Najvýznamnejšia historická pamiatka mesta Hlohovec

Zámok bol pôvodne stredovekým hradom z 13. storočia. Zaujímavosťou je, že je oficiálne označovaný ako kaštieľ. Bezpochyby je tento zámok najvýznamnejšou stavebno-historickou pamiatkou mesta.

reklama

Jedná sa o trojpodlažnú stavbu v tvare nepravidelného päťuholníka, ktorá je klenotom mesta a srdcovou záležitosťou všetkých obyvateľov. História zámku je spätá s významnými šľachtickými rodmi Thurzovcov, Forgáčovcov a Erdődyovcov, ktorí boli poslednými majiteľmi zámku.

Pamätáte si na čo ale v minulosti slúžil? Štyri desiatky rokov ho využívali ako priestory Výchovného ústavu pre mládež v Hlohovci. Po jeho premiestnení bol objekt zámku verejnosti neprístupný. Postupne chátral až do roku 2014, keď sa najprv dobrovoľníci z OZ Zámok Hlohovec a následne aj mesto Hlohovec pustili do práce na jeho obnove.

Zdroj: SITA/Martin Havran

Virtuálna prehliadka nezrekonštruovaných priestorov Zámku Hlohovec. Zdroj: SITA/Martin Havran

Na čo všetko sa môžete tešiť?

Od jesene 2018 je zrekonštruovaná časť budovy zámku opäť prístupná pre širokú verejnosť. Návštevníkov v budúcnosti čaká stála expozícia Vlastivedného múzea, virtuálna prehliadka pôvodnej podoby zámku, galerijné priestory s aktuálnymi výstavami a nádvorie, ktoré poskytuje priestor na kultúrne podujatia.

Rekonštrukčné práce naďalej pokračujú. Súčasťou zámku budú aj ďalšie expozície Vlastivedného múzea v Hlohovci, informačné centrum s kaviarňou i Hlohovský salón vín, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou hlohovského regiónu.

Sme veľmi radi, že Hlohovcu sa podarilo to, čo nám v Seredi za dlhé roky nie. Dúfame, že aj Hlohovec bude slúžiť ako inšpirácia, na čo všetko takýto zámok alebo kaštiel môže slúžiť. Myslíte si, že niečo podobné sa podarí aj v našom meste? My dúfame, že raz určite áno.

Nádvorie Zámku Hlohovec počas jeho otvorenia. Zdroj: SITA/ Martin Havran

Kaplnka Zámku Hlohovec. Zdroj: SITA/Martin Havran

Pohľad na Zámok Hlohovec. Zdroj: SITA/Martin Havran

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: Fotky: Zdroj SITA/Martin Havran, FB Mesto Hlohovec
Zdieľať na Facebooku