25.09.2023, meniny má
9. augusta 2022

Zariadenie opatrovateľskej služby v Šintave zveľaďuje priestor pre svojich klientov. Vytvorilo im oddychovú zónu

Zariadenie opatrovateľskej služby v Šintave zveľaďuje priestor pre svojich klientov. Vytvorilo im oddychovú zónu
Zdroj: FB Zariadenie opatrovateľskej služby Šintava
reklama

„Lidský stáří je zaslouženýho klidu čas. Vzpomínky a hodnocení zas a zas. Měl ten život smysl? Snad byl čas i pro lásku. Snad stojí ten čas, za každou tu vrásku…“
Brána, Chaozz

Text skupiny Chaozz asi najlepšie vystihuje každodennú realitu našich seniorov. Nie všetci však majú to šťastie prežívať pokojnú starobu v obklopení najbližšej rodiny.

Našťastie, existujú na Slovensku „domovy dôchodcov“, ktoré v súčasnosti ponúkajú svojim klientom naozaj široké spektrum starostlivosti a služieb.

Domov dôchodcov v Šintave

Zariadenie opatrovateľskej služby v Šintave je významnou inštitúciou obce. Predstavuje istotu pre tých, ktorí zostarnú, ochorejú a sú odkázaní na pomoc iných. Obyvatelia ZOS si žijú svojím zabehnutým životom, majú svoje záľuby a rôzne iné aktivity.

reklama

Chodievajú na výlety a v spoločenskej miestnosti sa stretávajú pri obľúbených televíznych programoch. Pri príležitosti narodenín a menín sa poriadajú menšie posedenia.

Zariadenie opatrovateľskej služby bolo pre verejnosť otvorené v roku 1985. O jeho obyvateľov sa starostlivo stará 11-členný personál, ktorý zabezpečuje kompletné služby – stravovanie, pranie, žehlenie, kúpanie, upratovanie a zdravotnú starostlivosť.

Úspešný projekt spoločnosti Henkel

Ako informovala obecná poslankyňa Lenka Hanáková na facebookovej stránke obce Šintava, s realizáciou projektu Oddychová zóna v ZOS sa začalo začiatkom júla. Na projekt sa podarilo získať 400 eur z grantovej výzvy nadácie Henkel – Henkel Slovensko seniorom. Keďže obec nezískala plnú sumu, o ktorú žiadala, obrátila sa s prosbou o pomoc na verejnosť.

Rodina Lejková venovala kvetináč z dreva a pani Zita Csemezová oleandre. Na vytvorení oddychovej zóny pre klientov ZOS sa pracovalo niekoľko dní. Najskôr bolo potrebné prístrešok vypratať, zreorganizovať miesto na sušenie prádla, vysadiť zeleň a vyčistiť stenu v časti, kde mala vzniknúť oddychová zóna.

Za realizáciu „zimnej záhrady“ ďakujú klienti ZOS p. starostke Stanislave Režnákovej, zamestnancom obecného úradu, pani Jarke Lejkovej, pani Zite Csemezovej a obecnej poslankyni Lenke Hanákovej s rodinou.

Z nevábne vyzerajúceho vnútorného dvora vznikla teraz krásna oddychová zóna pre klientov zariadenia. Vyriešil sa tak dlhoročný problém s tým, že zariadenie nemalo vonkajšiu relaxačnú časť, kde by sa klienti mohli stretávať a aktívne tráviť voľný čas.

Zdroj: FB Šintava – spoločne rozvíjame obec/Lenka Hanáková

Zdroj: FB Zariadenie opatrovateľskej služby Šintava

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: sintava.sk, FB Šintava – spoločne rozvíjame obec/Lenka Hanáková, FB Zariadenie opatrovateľskej služby Šintava
Zdieľať na Facebooku