31.05.2023, meniny má
22. januára 2023

Záujem o štátne nájomné byty je veľký. Agentúra štátom podporovaného bývania obdržala za prvé dni až 4-tisíc žiadostí

Záujem o štátne nájomné byty je veľký. Agentúra štátom podporovaného bývania obdržala za prvé dni až 4-tisíc žiadostí
Zdroj: freepik.com
reklama

Otázka bývania trápi v dnešnej dobe nejedného Slováka. Mnohí sú nútení zotrvať napríklad dlhšiu dobu v jednej domácnosti s rodičmi, hoci už majú založené vlastné rodiny.

Častokrát aj napriek tomu, že pracujeme, nevieme si dovoliť zafinancovať vlastné bývanie a priviazať si na seba bremeno 30-ročnej hypotéky.

Štátom podporované bývanie má pomôcť všetkým ľuďom, ktorí sa ocitli v takejto situácii. Nájomné byty sa stavajú aj naprieč západnou Európou. Napríklad vo Viedni je podľa informácií zverejnených na webe statnynajomnybyt.sk v súčasnosti 220-tisíc nájomných bytov vo vlastníctve mesta v správe Wiener Wohnen.

Nájomné byty postavia zahraniční investori

Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) zverejnila formulár, ktorý slúži na prejavenie nezáväzného záujmu o nájomné byty so štátnou podporou.

reklama

Nájomné byty podľa zverejnených informácií nebudú staršie ako päť rokov. Na výstavbu bytov sú zatiaľ dohodnutí dvaja zahraniční investori. Sú nimi poisťovňa Kooperativa a významný hráč na rakúskom trhu s nájomnými bytmi spoločnosť WBG.

Investičné zmluvy, ktoré ako pilotný projekt vláda schválila v decembri minulého roka, majú priniesť na Slovensko spolu 9 000 nájomných bytov za približne 1,5 miliardy eur. Podľa informácií zverejnených na aktuality.sk v AŠPNB práve prebiehajú rokovania s ďalšími investormi.

nájomné byty

Zdroj: najomnebyvanie.info

Za prvé tri hodiny od spustenia webovej stránky nájomného bývania sa predbežne zaregistrovalo 500 záujemcov. Počas ďalších dní tento nárast pokračoval, až počet záujemcov narástol na 4-tisíc.

Agentúra nájomného bývania eviduje najviac žiadostí o byty na západnom Slovensku. Približne polovička záujemcov prihlásených za prvý deň by chcela bývať v Bratislavskom, Trnavskom alebo Nitrianskom kraji.

Najmenej záujemcov si podalo nezáväznú žiadosť o nájomný byt na východnom Slovensku a najviac – až 31 percent, v Bratislavskom kraji.

Zdroje: aktuality.sk, statnynajomnybyt.sk, hnonline.sk, webnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku