27.11.2022, meniny má
20. novembra 2022

Zberný dvor mesta Sereď ponúka obyvateľom možnosť upcyklovať veci, ktoré doma nepotrebujú

Zberný dvor mesta Sereď ponúka obyvateľom možnosť upcyklovať veci, ktoré doma nepotrebujú
Zdroje: seredsity.sk/RTV Krea
reklama

Upcyklácia ponúka ľuďom možnosť zbaviť sa alebo obnoviť staré veci a dať im ešte hodnotu. Takúto príležitosť majú aj obyvatelia Serede a ponúka im ju Zberný dvor mesta Sereď.

Môžu tu vyhodiť staré nepotrebné veci a na oplátku si môžu odtiaľto vziať niečo, čo potrebujú a dať tak predmetu „nový život“. Informácie priniesla RTV Krea.

Upcyklácia v Seredi

Vďaka upcyklácii, ktorú aj ľudia v Seredi využívajú čoraz viac, máme možnosť vymeniť staré veci za nové a zamedziť tak tvorbe čiernych skládok. Upcyklácia umožňuje nielen zbaviť sa toho, čo doma nepotrebujeme, ale naopak obstarať si niečo iné, možno aj doplniť nábytok. Veci zo zberného dvora si totiž obyvatelia Serede môžu vziať zadarmo.

Zberný dvor mesta Sereď spustil službu upcyklovania v roku 2020, no medzi ľuďmi začala byť obľúbená až v súčasnosti. Ako spomenul Libor Chmelár, odborno-technický pracovník na Zbernom dvore v Seredi pre RTV Krea: „Za mnou je vytvorené oddelenie, ktoré slúži pre obyvateľov. Proste niekto prinesie nejakú sedačku, nejakú skrinku, dvere, ktoré nie sú zničené, že je pre ne ďalšie využitie. Následne občan, ktorému sa hodí niečo z tohto tovaru, kľudne si ho môže zobrať.“

reklama
Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Jedna obyvateľka si tak vďaka tejto službe zariadila obývačku, ako ďalej povedal Libor Chmelár. Taktiež spomenul, že túto službu využíva veľa občanov – niektorí si zariaďujú záhradný domček, niekto zas nemá peniaze na sedačku, tak schopnú sedačku si vezme. Ľudia si berú aj skrinky do garáže, do pivnice alebo aj dvere na výmenu.

K dispozícii majú ľudia aj detské hračky. Na zbernom dvore je taktiež záujem o palivové drevo na kúrenie. Zuzana Slahučková, samostatný referent pre komunikáciu mesta a zelených projektov, pre RTV Krea povedala: „V zimnom období si ľudia zvyknú prísť zobrať drevo na kúrenie. Na odovzdávanie takéhoto druhu dreva máme povolenie z Okresného úradu životného prostredia.“

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Podľa Libora Chmelára, ktorý sa vyjadril pre naše médium, vznikol nápad na ponuku upcyklácie v Seredi pred dvoma rokmi na základe dopytu a záujmu občanov o niektoré veci prinášané na zberný dvor. Všetok materiál je sem prinášaný v súlade s Manuálom pre návštevníkov Zberného dvora.

Záujem je hlavne o nábytok, sedacie súpravy, stoly, stoličky, dvere, koberce a detské hračky. V rámci plánov do budúcnosti je v prípade povolenia pokračovať v zabehnutom trende. Taktiež podľa kapacity môže prísť k rozšíreniu aj o iné druhy tovarov a komodít.

Libor Chmelár pre naše médium na záver dodal: Občania si však musia uvedomiť, že uvedené a ponúkané tovary nie sú kvalitou ako nové, ale použité s určitými nedostatkami.“

Zdroj: RTV Krea

Zdroj: RTV Krea

Zdroje: rtvkrea.sk, seredsity.sk, FB Mesto Sereď, Libor Chmelár
Zdieľať na Facebooku