15.01.2021, meniny má
2. januára 2021

Živnostníci v Seredi pozor! Minimálne odvody sa od januára zvyšujú. O koľko si priplatíte?

Živnostníci v Seredi pozor! Minimálne odvody sa od januára zvyšujú. O koľko si priplatíte?
Zdroj: pixabay.com
reklama

Máte živnosť a musíte platiť minimálne odvody? Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a živnostníci môžu na začiatku budúceho roka už tradične očakávať zvyšovanie minimálnych odvodov. Dôvodom je rast minimálneho vymeriavacieho základu.

Ktorých ľudí sa to týka a ktorých nie? Ako vzrástlo najnižšie poistné? Ten, kto platí najnižšie odvody, bude od januára platiť na zdravotné a sociálne poistenie spolu 257,43 eur mesačne.

Minimálne odvody živnostníkov nezvyšuje vláda alebo parlament nejakým zákonom. Ich výška je viazaná na minimálny vymeriavací základ, ktorý rastie podľa toho, ako sa zvyšuje alebo znižuje priemerná mzda na Slovensku. Od začiatku budúceho roka sa minimálny základ dostane na úroveň 546 eur. Z tejto sumy sa potom počíta aj výška odvodov.

Zdroj: mzdovecentrum.sk

Maximálne aj minimálne odvody

Slovenská legislatíva však pozná aj maximálny vymeriavací základ. Ten funguje len pri sociálnom poistení a od januára stúpne na úroveň 7 644 eur. V prípade zdravotného poistenia je maximálna suma odvodov bez obmedzení. Živnostníkom teda stúpnu aj maximálne platby do Sociálnej poisťovne.

Živnostník, ktorý platil počas tohto roka preddavky na zdravotné odvody od 70,91 eura do 76,44 eura, musí od januára budúceho roka platiť aspoň 76,44 eura mesačne. O niečo menej bude platiť živnostník so zdravotným postihnutím. Pre neho platí polovičná suma minimálnych odvodov, čiže aspoň 38,22 eura.

Do Sociálnej poisťovne budú podnikatelia po novom od januára 2020 platiť minimálne 180,99 eura mesačne. Odvody im tak v porovnaní s týmto rokom stúpnu približne o 13 eur. Rásť však budú aj maximálne odvody a od januára môže živnostník za sociálne poistenie zaplatiť maximálne 2 534 eur. Výsledná suma odvodov však vždy závisí od vlaňajšieho príjmu.

V praxi sa tak živnostníkom a iným SZČO menia odvody až dvakrát ročne. Prvá zmena nastáva na začiatku roka kvôli vyššiemu vymeriavaciemu základu. Druhýkrát sa odvody menia v závislosti od minuloročného príjmu. Sociálna poisťovňa ich počíta z podaného daňového priznania. To sa ale netýka preddavkov na zdravotné poistenie, tie sa menia len po ročnom zúčtovaní.

Riadny termín splatnosti je ôsmy deň kalendárneho mesiaca a platí sa spätne. Čiže do ôsmeho februára je splatný január.

Zdroj: cas.sk

Menej papierovania

Živnostníkov od januára v tomto smere čaká aj menej byrokracie. Nový vládny kabinet ešte na začiatku júla prijal zmeny pre firmy a podnikateľov. Jedným z bodov je aj byrokratická záťaž pri sociálnom poistení. Od začiatku budúceho roka už nemusia oznámiť zmenu niektorých údajov pobočke Sociálnej poisťovne do ôsmich dní.

Podnikatelia museli nahlasovať napríklad zmenu mena, priezviska, trvalého pobytu a zrušenie povolenia na trvalý pobyt alebo povolenia na prechodný pobyt do ôsmich dní od zmeny týchto údajov. Po novom bude poisťovňa tieto údaje čerpať z Registra fyzických osôb.

Zmeny sa netýkajú zahraničných podnikateľov. Pre nich zostávajú pravidlá rovnaké ako doteraz a voči Sociálnej poisťovni majú oznamovacie povinnosti.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: socpoist.sk
Zdieľať na Facebooku